64-ри годишният Ради Милев на четири пъти с национален рекорд!

Казанлъшкият инженер-ултрамаратонец Ради Милев за близо 100 дни, въпреки тежките атмосферни условия и лични неприятности, отново пренаписа историята на казанлъшкия спорт. След три прояви на 24, 48 и 72-ва часово бягане в Чехия и Швейцария, Милев постигна четири национални рекорда / 24 и 48 часови бягания/. Спечели първо и трето място в „абсолютната категория“/на 72-ва и 48 часови бягания/ и е най-възрастен победител в ултрамаратона за всички времена /на 64 години/.

Неуморният състезател в дългите бягания казанлъшки инж. Ради Милев постигна нов национален рекорд в 48-часовото бягане в чешкия град Кладно в рамките на „35-ия международен Шри Чинмой Маратон „. Атлетът е с трето място в общото класиране /от общо 19 ултрамаратонци/ и първи в своята група, въпреки 40-те часа дъжд. Лошите условия, по време на които се проведе състезанието, не отказаха казанлъшкият състезател да постави пореден национален рекорд. Във възрастовия диапазон от 18 до 70+ години казанлъчанинът надделя и над по-млади свои конкуренти от Швейцария, Чехия, Холандия, Германия, Словакия, Австрия, Франция и Сърбия. С времетраенето на две денонощия, инженерът от града ни измина 291,15 км. със средна скорост по трасето от 6.07км/час. С номер 11 на старт в групата си „60-69 годишни мъже“ Ради изпревари трима свои колеги в маратона. Далеч по-младият швейцарец Шмид Симон със средно бягане от 6.70км/час измина за 48 часа – 321,48 км.и е победител в Кладно/Чехия/. 73 мъже и жени от 10 нации бягаха в два раздела от по едно и две денонощия като време и пробягаха от минимум 30 до малко над максималните 321 км.

В началото на юни Ради Милев стана първи в общото класиране от 72-часовото бягане във Франция. В Бругг/Швейцария/ той измина за едно денонощие 166,58 км. и в групата си /над 60 години/ е вицешампион преди атлет от домакините. „Малко преди финала извадих националното знаме и бягах три обиколки с него, а една четвърт на заден ход. Организацията бе лоша и въпреки неудачите – откраднаха ми документи и пари, пет безсънни нощи, дъждовно и студено време получихме много аплодисменти. Бягах с много добро темпо и задминах лидера при по-младите Кенджи Окияма от Япония, а наоколо само бурни възгласи „Булгария“, снимки, ръкопляскания и поздрави“, сподели Милев.

За роденият на Гергьовден 1948 година остават фактите, достойни за уважение и поклон! Въпреки неудачите Ради е категоричен: „2013 година ще бъде година на рекорди и нищо, нищо не може да ме спре…“ да осъществи 70 рекорда за 7 години!