13.IX: Първата помощ е за всеки, навсякъде!

„Бъди герой! Спаси живота! Първата помощ е за всеки, навсякъде.“

От 2000 г. насам всяка втора събота на септември се отбелязва Световният ден на първата помощ.

Преди сто и петдесет години, битка в Северна Италия създава идея, която впоследствие променя света. На 24 юни 1859 г. Анри Дюнан, млад търговец от Женева става свидетел на ужасяващи страдания и агонии след битката при Солферино. Той мобилизира доброволци, за да осигурят първа помощ за всички ранени, независимо от тяхната националност. Необходимостта от хуманитарна дейност все още е от жизненоважно значение, така както е било и през 1859 г.

В днешно време всеки един от нас малко или повече е уязвим, но всеки има възможност да се обучи по първа помощ и да спаси човешки живот.

Нарастващият брой злополуки у дома, на работното място, на улицата, по пътищата, в планината, около водните басейни, бедствия, налага необходимостта възможно най-много хора да бъдат обучени и да могат да оказват първа долекарска помощ.

Първа долекарска помощ означава оказването на помощ, която е необходима за непосредственото поддържане на живота на пострадал или болен.

Незабавните мерки са:

в опасните зони – обезопасяване и/или евакуация на пострадалите;

при загуба на съзнание – поставяне на пострадалия в стабилно странично положение, контрол на дишането и сърдечната дейност;

при проблеми с дишането и сърдечната дейност – изкуствено дишане и извънгръдни притискания на сърцето;

при силно кръвотечение – спиране на кръвотечението;

при шок – мерки за предотвратяване на шока.

Оказващият първа долекарска помощ трябва бързо и точно да разбере какво се е случило, да прецени опасностите и да действа правилно, съобразно обстоятелствата, като първо осигури собствената си безопасност.

 

Международната федерация на Червения кръст и Червения полумесец се ангажира да се подобрят програмите за обучение по Първа помощ и да се повиши тяхното качество. Знанията и уменията по Първа помощ трябва да станат достъпни за ВСИЧКИ.

Националните дружества на Червения кръст и Червения полумесец се насърчават да бъдат домакин на инициативи, които ще изтъкват темата и ще разпространяват силно и ясно посланието, че не са необходими супер сили за да бъдеш герой:

Българският Червен кръст разработва и организира обучения по първа долекарска помощ в цялата страна, чрез добре функциониращи структури на всички нива. Обучението на различни групи от населението по първа долекарска помощ е основна и приоритетна дейност на организацията.

Българският Червен кръст обучава по първа долекарска помощ различни организирани групи. Програмите ни са сертифицирани със знака за качество от Европейския референтен център по първа помощ – Париж, Франция /ЕFAC/. Удостоверенията за преминато обучение в БЧК са валидини в страните от ЕС за 5- годишен период. Базисните обучения включват теоретична подготовка и практически упражнения в рамките на 8 учебни часа, завършват с успешно полагане на тест.

Основен курс по първа помощ за кандидат водачи на МПС: предназначен за граждани при първоначално получаване на свидетелство за управление на МПС. 

Основен курс по първа долекарска помощ на работното място: предназначен за работници и служители от производствени предприятия и фирми, учреждения и ведомства.

Основен курс по първа долекарска помощ за персонал, работещ с деца: предназначен за персонал на детски заведения, училища, детегледачи и родители на деца до 8 годишна възраст. 

 

По повод Световния ден по първа помощ, 13 септември 2014 г., Областната организация на БЧК Стара Загора планира няколко инициативи за привличане вниманието на гражданите към достъпността и необходимостта от първа помощ:

1.Акция по безвъзмездно доброволно кръводаряване  – ще се проведе на 13.09.2014 г. – събота, от 08:30 до 13:00 часа в гр.Стара Загора, ул. „Св. Княз Борис I“ № 69, сградата на БЧК.

2.Разпространие на рекламни материали;

3.Демонстрации по първа помощ –  ще се проведе на 13.09.2014 г. – събота, от 11,00 в гр.Стара Загора, парк „Пети октомври”.

 

 

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram