Днес е Атанасовден

„Дойде ли Атанасовден, идва и пролетта“ – казват българите. В народните представи Свети Атанасий господства над зимните студове, над снеговете и ледовете. Легендата разказва как Атанасий, облечен с копринена риза, отишъл в планината на бял кон и се провикнал: „Иди си, зимо, идвай пролет“.

Според българската народна традиция на Атанасовден се коли черна кокошка. Приготвя се с ориз и се раздава на роднини и съседи против лоши болести. Перата на птицата задължително се запазват, защото се вярва, че притежават лечебна сила. На някои места в България на този ден се палят огньове, които всички прескачат за здраве.

На Атанасовден жените не бива да шият и плетат, защото се смята, че ако се убодат, няма да зарасне лесно. Не се вари боб и леща, за да не се разболеят децата.

На днешния ден празнуват всички, които носят имената Атанас, Атанаска, Начо, Таньо, Тинка. В превод от гръцки език Атанас означава „безсмъртен“.

 

Именници в община Казанлък

На 18 януари в община Казанлък ще празнуват 547 мъже с името Атанас. Атанаска са кръстени 95 дами, а името Наско носят 24-ма жители на общината. Данните са към 2012 г. Името Атанас има гръцки произход и означава „безсмъртен“. Празниците Антоновден, който е на 17-ти януари, и Атанасовден се почитат като патронен празник от ковачи, железари, ножари и налбанти, а наред с това и като празник за умилостивяване на чумата, шарката и синята пъпка (антракс). В народните вярвания Свети Атанас е представен като властелин на снеговете и ледовете. Смята се, че от този ден нататък зимата започва да си отива.

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram