Шахматният талант Ния Малчева грабна шампионска титла от първенството на ЕС

Казанлъчанката достойно представи страната ни на престижния спортен форум, който се проведе в Чехия.

На първенството на Европейския съюз под патронажа на ЕШС, което традиционно се провежда в Чехия, участие взеха шест шахматиста от България. От 22 до 30 август 2022 в курортния град Пец Под Снежка надпреварата събра 138 участника до 14 г. – представители на 14 страни-членки на ЕС. Състезанията протичат в 9 кръга на класическа контрола в 4 възрастови групи – до 8, 10, 12 и 14 години. Българското участие тази година беше най-масово в групата до 8 г. – четирима състезателя, а в групата до 10 г. нямахме представител въпреки наличната квота от страна на организатора.

Ния Малчева (ШК „Казанлък 21“) – единственото българско момиче в групата до 8 г. – спечели 4 партии, направи 2 ремита и допусна едва 2 загуби. Така с актив от 5 точки след 9 изиграни кръга Ния се класира на първо място сред момичетата до 8 г. и завоюва титлата и златния медал. В генералното класиране е 10-та.

При момчетата, в групата до 8 г., Никола Малчев (ШК „Казанлък 21“, 5 т.), зае 7-мо място.