„Ефкото“ с купи и медали на гръцка земя

Точно според очакванията победителите във финала на националното пистово първенство на гръцката писта „Серес“ бяха онези, които  записаха и най-добрите времена от квалификационните сесии за писта „ДИАМО 2“.В събота и неделя  се проведе последният VІІІ ми кръг от шампионата на България по „затворен маршрут“ на професионалната писта „Серес“ в Гърция. Организатори на проявата бяха АСК „Диамо“ – Благоевград, Община Серес и БФАС. Заявка за участие  подадоха 43 състезатели от България и Гърция. Единственото, което се размина с очакванията бе, че Стоян Апостолов („Елена Рали“, „Хонда Сивик Тайп R“) спечели в гръцкия кръг  второто си място, след като първенецът Венцислав Ридарски („ДИАМО“, „Опел Корса Х3“) беше декласиран след финала на серията. Апостолов завърши 11-те си обиколки за 22:44.337 мин. , записвайки като най-добро постижение 1:35.968 мин. при средна скорост от 119.965 км/ч. Втори на 3.825 сек. от „ветерана“ на автомобилния спорт се класира Красен Василев („ЕФКО Рейсинг Тим“-Казанлък, „Рено Клио“,серия „РС“ за автомобили до 1600 кубика), който се оказа с 2.103 сек. по-бърз от пилота на „Би и Би Рейсинг Тим“- Валентин Будинов („Форд Пума“). Спирос Хавенетидис („ДИАМО“, „Пежо 106“) си спечели всичко на домашното трасе: две победи в квалификациите , „пол позишън“ за състезанието, в което направи истински „ластик“ на Мирослав Йотов („ЕФКО Рейсинг Тим“-Казанлък, „Тойота Корола“в серия „Супер“ за автомобили до 2000 кубика). Хаванетидис, който от години кара с български лиценз и за благоевградския клуб взе дистанцията за 17:35.448 мин., като на опитващия се да бъде близо до него Йотов „сложи“ 8.023 сек., а на завършилия трети Александър Павлов („Контрол Рейсинг Тим“, „Ситроен Саксо“) – близо 20 секунди.Трасето бе с дължина 3189,39 метра, ширина 12 метра, 9 десни, 7 леви завои. Съоръжението е третото по големина на Балканите и е предназначено за болиди от „Формула 3“. За състезанието бяха подадени 43 заявки за участие, но технически и административен преглед преминаха 35 автомобила. Вицешампиони отборно са от казанлъшкия „Ефко рейсинг“ с мениджър енергичният и неуморим Стефан Драганов.