Грашев пропусна място в „ТОП 50” на света

За пръв път от шест години български колоездачи завършиха на Световно първенство по колоездене, сред тях и един от Казанлък. За последно българин беше стигал до финал през 2006 година, а от шампионата във Варезе през 2008-а изобщо не сме имали представител сред най-добрите. Вчера Стефан Христов завърши 95-и от 207 стартирали колоездачи в общия старт в Холандия, а казанлъчанинът Георги Георгиев остана 109-и. И двамата на 8:55 минути след шампиона с време 6 часа 19’36“. От 91-во до предпоследното 121-во място /последната група/ са с времето на казанлъчани. 85 не завършиха по сравнително тясното трасе при температура над 10 градуса в „ниската земя“. Всъщност България можеше да има и представител в „Топ 50″ на Световното първенство, но при масово падане около 50 километра преди финала на тежкото 269-километрово трасе пострада велосипеда на най-добре движещият се български колоездач – Мартин Грашев от града ни.

„Задната капла се счупи на две, а предната се изкриви. А докато дойдат сервизните коли и окажат съдействие, вече мина много време. Иначе щях да се класирам в първите 50″, коментира Грашев. Груповото падане попречи и на по-добро представяне от Стефан и Георги и намиращите се в група колоездачи, чиито велосипеди бяха здрави, а при падането цялата група спря на изкачването. Сред неуспелите да завършат тежкия общ старт бяха британците – Брадли Уигинс, Марк Кавендиш и Кристофър Фрум. Двама колоездачи, карали на „62-ата Международна колоездачна обиколка на България“ станаха световни шампиони до 23 години в Холандия. Антон Воробьов от „Катюша“/Русия/ стана шампион в „Индивидуалното бягане по часовник“, а Алексей Луценко от „Астана“/Казахстан/ взе златния медал в „Общия старт“. Именно в осемте етапа казанлъчани – Грашев и Георгиев са по-добри времеви показатели в българския „тур“ от „шампионите на планетата“.