30% по-малко мед прибраха пчеларите в Старозагорско

Между 30 и 40% е по-слаба тазгодишната реколта от мед в Старозагорско в сравнение с миналогодишната, съобщи за НБП председателят на местното пчеларско дружество „Липа“ Тодор Иванов. Отчитаме едни от най-слабите за последните 10 години добиви, допълни той.

Климатичните условия съвпаднаха най-добре за добив на мед от кориандър, но в нашия район, за разлика от Сливен и Ямбол, почти няма масиви. В началото на годината дъждовете компрометираха добивите от акациев мед в района на Стара Загора. В началото на месец май започна суша, която продължава и през август, обяснява пчеларят. В такива условия растенията спират да отделят нектар. Надеждата за мед от слънчоглед също не се оправда, той прецъфтя за дни. Имаше отново слабо отделяне на нектар и ниски добиви. В жегите пчелите изпадат в стресово състояние, спират да летят, трябва да пренасят много вода, и всичко това нарушава микроклимата в семейството. Освен всичко това, топлото време провокира и развитието на акара Вароа. Пестицидите и пръсканията срещу нодуларен дерматит също се оказаха пагубни за пчелните популации.

В момента изкупните цени на меда са по-ниски от миналогодишните. Между 4.40 лв. и 4.60 лв. за кг се търгуват масовите полифлорни медове, характерни за България. Медът от акация и лавандула е на малко по-високи нива, между 5 и 6 лв. за кг. Причината за ниските нива в Европа продължава да е вносът от Китай и от Украйна.

Мед винаги ще има, в пазарната икономика няма вакуум, казва Тодор Иванов. Но българският производител трябва да се състезава с украинци, китайци, където работната ръка е евтина, стандартът нисък, вложенията в пчеларството – също. А при нас цените са европейски.

Тодор Иванов припомня, че в момента е много важно да се положат максимални грижи за зазимяване на пчелните семейства. Пчеларите следва да направят всички подхранвания и третирания, за да могат пчелите да преживеят. Дори и в тежка зима, те трябва да имат достатъчно белтъчни запаси и прашец. Пчеларите трябва да са много внимателни и грижливи особено в настоящия период и в такава година, казва Иванов. Нека да положат повече грижи, въпреки слабите резултати!

В област Стара Загора пчеларите са около 4000. По-голямата част са любители, които работят за страничен доход или пък за хоби. Регионът е един от най-силните производители на мед. По проучвания на пчеларско дружество „Липа“ тук се отглеждат около 80 000 пчелни семейства.

Национална бизнес поща

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram