23 юли: Световният ден на синдрома на Сьогрен

Днес е Световният ден на синдрома на Сьогрен – хронично възпалително автоимунно заболяване, при което се засягат овлажняващите жлези в тялото.

Тази година той се отбелязва за трети пореден път.

Синдромът засяга най-вече слъзните и слюнчените жлези, което води до намалено или липсващо производство на тези секрети и съответно до сухота в очите и устата.

По-рядко могат да бъдат засегнати и потните и мастни жлези по цялото тяло или дори някои от вътрешните органи, нарушавайки функцията им.

Заболяване може да протече в комбинация и с друг проблем на съединителната тъкан.

Т.нар. вторичен синдром на Сьогрен се съчетава най-често с ревматоиден артрит, системен лупус еритематозус, системна склеродермия.

Синдромът на Сьогрен е второто по честота системно заболяване на съединителната тъкан след ревматоидния артрит.

Симптомите му са сухота в очите, дразнене, парене, усещане за чуждо тяло, липса на сълзи, повишена чувствителност към светлина, зачервяване. Сухотата в устата пък води до затруднения при преглъщане.

Обикновено засяга хора на възраст между 30 и 50 години, като жените боледуват 10 пъти по-често от мъжете.

Точната причината за заболяването все още не е изяснена.

На днешния ден – 23 юли, е роден шведският офталмолог д-р Хенрик Сьогрен, който първи идентифицира заболяването през 1933 г.

Именно затова на тази дата неправителствени организации от цял свят се обединяват в усилието да информират обществото за заболяването и неговата значимост, за да се търси правилна и навременна лекарска помощ.

Сред известните личности, които страдат от синдрома, е тенисистката Винъс Уилямс. Миналата година, по време на турнира US Open, тя припадна на корта.

Оказва се, че известната спортистка страда от заболяването, което обърка сериозно кариерата и бъдещето й.

Близо 4 млн. други американци също са засегнати. Във Великобритания броят на заболелите е 2 млн.

В България, както и при другите ревматологични заболявания, броят на хората със синдром на Сьогрен е неизвестен.

Официални проучвания не са правени и не се планират от здравните институции, съобщават от Организацията на пациентите с ревматологични заболявания в България.

 

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram