101 гъсеници

Наш читател изпрати клип, заснет с телефон, на който се виждат 101 гъсеници, които се движат една след друга.  Неговите наблюдения са, че при движението на „влакче“, спазвали строга йерархия.

Любопитни факти за гъсениците:

Гъсеницата обикновено се придвижва с доста предвидими движения. Тя първо се закрепва с последната двойка „фалшиви крака“, след което се придвижва леко напред с краката си, двойка по двойка, започвайки отзад напред. Но това не е всичко. Кръвното налягане на гъсеницата се променя при движение, стомахът й също се придвижва в синхрон с главата и задния край.

Гъсеницата е доста изобретателна, когато трябва да се отбранява
Животът на дъното на хранителната верига е труден, затова гъсениците прилагат всякакви трикове, за да не станат храна за птиците. Някои са еволюирали да изглеждат като птичи изпражнения например. Гъсениците от семейство geometridae пък изглеждат като клечки и носят окраска, която прилича на кората на дърво. Други гъсеници залагат на обратната стратегия – те имат ярки цветове, служещи за предупреждение.
Ако някога сте се опитвали да вземете гъсеница от растението, на което се намира, а тя е паднала на земята, значи сте наблюдавали танатоза – гъсеницата се е престорила на мъртва, за да не я закачате. Гъсеницата на пеперудата лястовича опашка може да бъде идентифицирана по миризмата си, идваща от специална жлеза зад главата й.[yframe url=’https://www.youtube.com/watch?v=ZOchAZ0r6p0&feature=youtu.be’]

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram