Цъквата почита Преподобни Антоний Велики

На 17 януари църквата почита паметта на Преподобни Антоний Велики.

В житието му е написано, че прекарва 20 години при пълно усамотение в постройка в пустинята. Преживял до 105-годишна възраст, като запазил телесното си здраве и сила. Година преди смъртта си взел участие в борбата на Църквата против арианската ерес, като излязъл в Александрия в открит диспут с еретиците и ги победил.

В народния календар Антоновден се празнува за предпазване от болести. На този ден жените не предат, не плетат, не варят боб и леща, за да не разсърдят чумата, шарката и „синята пъпка“.

Специално омесени за празника содени питки, намазани с петмез, се раздават на близки и съседи за здраве, а една се оставя на тавана „за белята, за лелята“, както е била наричана чумата.

Затова Антоновден е известен още и като Лелинден. Според една легенда имало двама братя близнаци Антон и Атанас, които изобретили ковашките клещи. Затова именните им дни се честват един след друг и на тези дни празнуват всички ковачи, железари и ножари.

Именници в община Казанлък
 
290 са жителите на община Казанлък, носещи името на преподобния Антоний Велики. Дамите, кръстени Антония са 142, а именничките с името Тонка са 126. Първо по популярност в общината е името Донка, което носят 671 дами. Данните са към 2012 г.
 
Имен ден на 17 януари празнуват и носещите имената Антоанета, Антонина, Андон, Андония, Доника, Дончо, Тончо, Тони. Антон е старо римско родово име, означаващо „безценен“. Според някои източници, произходът на името Антон идва от гръцката дума „анто”, което значи „цвете”.

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram