Празници днес

  • Черешова задушница
  •  Почитат се Св. апостоли Вартоломей и Варнава
  • Почита се празникът Св. Богородица – Достойно ест. В народната традиция празникът е Вартоломей – денят се свързва с обичая и желанието за дъжд: ”Въртоломей върти облаците”, казва нашият народ
  • Професионален празник на икономистите в България. Отбелязва се от 2005 г. с решение на МС по повод 110 г. от създаването (1895 г.) на първото българско икономическо дружество в България, преименувано през 1990 г. в Съюз на икономистите в България.

ПРАВОСЛАВЕН КАЛЕНДАР

„Достойно ест“ е християнски химн във възхвала на Богородица. За първи път с него е възпята Божията майка през 431 г. от отците на Третия Вселенски Събор в Ефес, които постановяват да се величае Пресвета Дева Мария като Богородица. Химнът е разширен през 982 г. като според преданието, сам архангел Гавриил е възвестил думите на молещ се монах. Това чудо се случва пред икона на Богородица, която оттогава носи същото име „Достойно ест“.

Черешова задушница.Вселенска задушница се прави от всички православни църкви по света, а в България се нарича „Черешова“ по името на най-популярния плод в това време на годината. На този ден в храмовете се правят заупокойни свети литургии. След тях в църквите и на гробовете на починалите православни християни се отслужват панахиди за упокой на душите на „отминалите от тоя свят“. Християните посещават гробовете на близките си, почистват ги, прекадяват, преливат с вода и червено вино, запалват свещ и раздават житото, хляба и първите череши, които са дали името на тази панихида. 

Съботният ден преди Петдесетница е ден в памет на всички починали православни християни. Всеки съботен ден е ден за възпоминание на покойниците, а задушница пред Петдесетница е нарочен възпоменателен ден. След Възнесението на Господа входът на Царството небесно в невидимия свят – на рая, е отворен. Затова в този ден Църквата усърдно се моли през него да влязат починалите с вяра – и ще се моли за тях до свършека на света. На задушница камбаната бие траурно – с отмерен удар, да напомни за грижата за мъртвите. Богослужебното правило е по-особено, с усърдни молитви за починалите. Службата е заупокойна, след която, както и на вечерта на предния ден, се прави обща панихида. Опечалените по смъртта на свои близки от предния ден и на самия ден посещават гробищата, палят свещи и кандила, поставят цветя, преливат гробовете с вино, кадят над тях с тамян, носят жито и в църква, и на гробищата, и в израз на вярата във възкресението разчупват хляб и раздават донесеното от името на покойниците молитвено да се помене: Бог да прости. 

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram