Общински съвет на Български червен кръст – Казанлък ще отбележи Международният ден Червения кръст и Червения полумесец на 8 –ми май в в залата на ул. „Любомир Кабакчиев” № 6,гр. Казанлък.
За да се откроят заслугите и приносът на отделните личности в общинската организация (служители, доброволци, дарители, партньори, бенефициенти) в различните направления на дейността ще бъдат връчени червенокръстки награди и благодарствени дипломи на общински активисти и партньори.
Със званието „Млад отличник на БЧК”, медал и парична награда ще бъде удостоена Йоанна Нейкова, координатор на БМЧК,гр. Казанлък.
Ще бъдат връчени четири почетни грамоти за проявено човеколюбие и в знак на признателност за утвърждаване на хуманната същност на Червения кръст в интерес на обществото и държавата. Сред тях са : г-жа Николина Дончева, управител на „Хляб и хлебни изделия” ООД, гр. Казанлък; г- н Иван Коев, управител на „Казанлък хляб” ООД, с. Розово; Йорданка Вълкова Иванова и Валентина Георгиева Стоилова – дългогодишни доброволци при разпределение на Интервенционните запаси от Европейският съюз на територията на община Казанлък.
На четирима доброволци на БЧК ще се връчи благодарствен диплом за активна червенокръстка дейност.
Проявите и инициативите ,свързани с Международния ден на Червения кръст и червения полумесец са мобилизиращ фактор за включване на общности и личности в подкрепа на многообразната дейност на Български червен кръст и набиране на нови доброволци.
Международния ден на Червения кръст и Червения полумесец се празнува от 1953 г. по решение на международната конференция на Червения кръст в чест на годишнината от рождението на Анри Дюнан (1828 г.), швейцарски общественик и носител на Нобелова награда за мир за 1901 г., инициатор за основаването на Международния комитет на Червения кръст през 1863 г.
Именно той през 1859 г. организира лазарет и оказва помощ на ранените при битката при Солферино. При тази битка по време на австро-итало-френската война от 1859 г., състояла се на 24 юни 1859 г., загиват 22 хиляди австрийци и 17 хиляди французи и италианци.
Анри Дюнан, който бил свидетел на битката, бил потресен от мащабите на кръвопролитието и решил да направи всичко възможно, за да облекчи страданията на войниците. Така той става основоположник на Червения кръст.
Международното движение на Червения кръст и Червения полумесец обединява повече от 400 млн. души в 175 страни.
Официалното наименование Международен червен кръст е утвърдено през 1928 г. на международна конференция в Хага. През 1906 г. в Османската империя се появява благотворителна организация Червения полумесец, аналог на Червения кръст.
През декември 2005 г. дипломатическата конференция на международното движение Червен кръст и Червен полумесец утвърждава още една емблема, наречена Червен кристал. Според активистите на движението тази емблема е по-подходяща, тъй като не носи в себе си нито религиозен, нито политически смисъл.
Червеният кръст е международно хуманитарно движение, създадено за защита на човешкия живот и здраве, за осигуряване на уважение към човешкото достойнство и за предотвратяване и облекчаване на страданията на хората, без разлика на националност, раса, пол, религия, класа или политически възгледи. То обединява няколко международни и множество национални организации.
Дейността Червения кръст по време на война е посветена на облекчаване страданията на ранените военни, цивилни и военнопленници, а в мирни времена е насочена към осигуряване на медицинска и друг вид помощ, особено след бедствия, като наводнения, земетресения, епидемии, към подобряване на здравното образование и възпитание, организиране на кръводаряването и други.
Основните части на движението на Червения кръст са:
- Международен комитет на Червения кръст (МКЧК) – частна институция, основана през 1863 година в Женева от Анри Дюнан. Според международното хуманитарно право комитетът има специални права за защитата на живота и достойнството на жертвите на международни и вътрешни въоръжени конфликти;
- Международна федерация на Червения кръст и Червения полумесец (МФЧКЧП) – обединение на националните червенокръстки дружества, основано през 1919 година и включващо 186 организации. Федерацията координира дейността на националните организации, особено при събития от голям мащаб. Седалището на нейния секретариат е в Женева. Организацията получава Нобелова награда за мир през 1963 година;
- Червенокръстки дружества – национални организации в почти всяка страна по света. В зависимост от обстоятелствата и възможностите си, националните дружества могат да поемат и задачи, които не са пряко дефинирани в международното хуманитарно право. В много страни те са тясно свързани с местното здравеопазване като част от системата за бърза медицинска помощ.
/БЧК Казанлък/
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram