На 35 студенти казанлъшки фирми осигуряват работа, държавата обучението

За Казанлък фирмите, които са включени в програмата на министерството са:

Арсенал АД за специалностите:

Машиностроене (1)Машиностроене и уредостроене (1)Мехатроника (1)Машиностроителна техника и технологии (1)Метрология и измервателна техника (1)Хидравлична и пневматична техника (1)Авиационна техника и технологии (1)Електроника (1)Електроенергетика и електрообзавеждане (1)Металургия (1)Електрохимия и защита от корозия (1)Неорганични и електрохимични технологии и защита от корозия (1)Химично инженерство (1)Полимерно инженерство (1)

Капрони АД за специалностите:

Електроенергетика и електрообзавеждане (1)Компютърно проектиране и технологии в машиностроенето (1)Машиностроене (1)Мехатроника (1)Електроника (1)

М+С Хидравлик АД за специалностите:

Технология на машиностроенето (1)Материалознание и технологии (1)Компютърни системи и технологии (1)Компютърни технологии в машиностроенето (1)Машиностроене и уредостроене (1)Мехатроника (1)ХИДРАВЛИЧНА, ПНЕВМАТИЧНА И ТОПЛИННА ТЕХНИКА (1)

МБАЛ „Д-р Христо Стамболски“ ЕООД за:

Медицина (4)Медицинска сестра (3)Акушерка (2)

Министерството на образованието и науката (МОН) публикува регистър на специалностите, за които държавата заплаща изцяло или частично разходите за следването при сключен договор с работодател за стаж на студента за периода на обучението и за работа след успешното му завършване. Освен до информация за специалностите, студентите вече имат достъп и до списъка с всички фирми, с които могат да сключат договор за стаж и работа, за да ползват финансова подкрепа от държавата.

Регистърът дава възможност за двупосочна връзка между студентите и бизнеса. Обучаващите се по-лесно ще намират място за професионалната си реализация, а фирмите – необходими специалисти за дейността си. Информационната система на специалностите и работодателите се поддържа от Националния център за информация и документация (НАЦИД) към МОН.

Държавата заплаща изцяло или частично таксите за обучение на студенти от 96 различни специалности, в случай че имат сключен договор с конкретна фирма за стаж и работа след завършване. Списъкът на специалностите, за които държавата покрива разходите за обучение, се изготвя по висши училища, форми на обучение и брой студенти спрямо нуждите на пазара на труда. Той се актуализира всяка година, за да отговаря в максимална степен на потребностите от висококвалифицирани кадри за икономиката. Министерският съвет ежегодно утвърждава и списъка на работодателите, с които студентите могат да сключват договори за стаж и работа. По предложение на различни министерства през настоящата академична година са одобрени 154 фирми. За 2021/2022 г. тези работодатели са заявили необходимост от 975 специалисти.

Ето и линковете на МОН за специалностите и фирмите, които осигуряват работа:

https://regemployersportal.nacid.bg/specialityList

https://regemployersportal.nacid.bg/employerList

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram