Днес, 13.02.2024г. – Живата памет на Вис виталис

1995 – Писателят и журналист от КазанлъкВеселин Стоянов започна работа като репортер в радио „Вис витгалис“.  От 3 март с. г. той стана и водещ на информационни блокове и предавания.

1998 – „Тези, които сега управляват, са безпощадни по отношение на словото. Жан Виденов беше безкрайно толерантен. Народът ще възвърне вярата си в нас“, заяви в интервю за „Вис виталис“ Минчо Минчев, БКП.

1999 – В присъствието на председателя на Федерацията на каракачаните в България Васил Блецов и неговия заместник Васил Панделиев бе решено Културно-просветното дружество на каракачаните в Казанлък да бъде регистрирано като самостоятелно юридическо лице съгласно Закона за децата и семейството.

1999 – В този ден изгоря бирария „Биг Бос“ в Казанлък. Щетите възлизаха на около 20 хиляди дойче марки.

2000 – По 65 долара на човек от общинския бюджет се падаха през 1999 г. на всеки от 92-те хиляди жители на община Казанлък за образование, култура, заплати и здравеопазване. За сравнение, в турската област Коджала – с 350 хиляди жители, където кметът Стефан Дервишев бе на посещение тогава, на всеки жител са се полагали по 214 долара от бюджета.

2000 – В интервю за „Вис виталис“ рок-певицата Милена Славова разказа за фрапиращи случаи за драматични последици след употреба на наркотични вещества и призова младите хора да не се обръщат към наркотиците, а да се занимават с много по-полезни и приятни неща, вкл. и да слушат музика.

2001 – С 15% повече бе потребената топлинна енергия през м. януари 2001 г. спрямо м. декември 2000 г. От парно отопление се бяха отказали 60% от общия брой на абонатите в Казанлък.

2001 – Петя Пендарева стана победителка в спринта на 60 м за жени на международния турнир по лека атлетика във Виена с резултат 7 сек.18 стотни.

2002 – Американското посолство в България дари на Детската специализирана болница в Бузовград битова техника. Тя бе връчена от Даян Дод, доброволка от Корпуса на мира.

2003 – ИМ „Искра“ бе домакин на 22-та Регионална археологическа конференция на музеите от Югоизточна България. Изслушани бяха 17 доклада на археолози и историци.

2003 – 3630 граждани на община Казанлък поставиха подписите си под искането да бъдат възстановени паметниците на антифашистите Тодор Юлиев и Бончо Шанов в парк „Розариум“.

2004 – Доброволци от японската асоциация „Джайка“, сред които старши консултантът Нобухиро Кояма, започнаха работа по проекта за възраждане на Казанлък и неговите социо-културни дейности.

2004 – В годишника на Търговско-промишлената палата, с максимално пълна информация за регион Стара Загора, бяха представени 12 общини. За община Казанлък бяха отделени 3 страници.

2006 – На въпроса на „Вис виталис“: „Какво е любовта?“  писателят Радой Ралин отговори в интервю така: „Любовта е подем в човешкото съществуване. Тя дава възможност на човека да стане откривател на самия себе си“. „Кога се влюбихте за първи път?“ – „Влюбих се за първи път в прогимназията и съчиних стихче: „Хубави са и Радка, и Събина и Възкреса, но от всички най-сладка е моята Веса“.

2007 – В ЛХМ „Чудомир“ бе представена стихосбирката на казанлъшката поетеса Соня Фурнаджиева  „Жива луна пеперудена“. 

2009 – 143 деца бяха водените на отчет в  Детската педагогическа стая при РУ – Казанлък през 2008-ма година – били са разгледани общо 70 сигнала за извършени противообществени прояви и престъпления от малолетни и непълнолетни.

2014 – 19 медала спечелиха представителите на СК „Орлово гнездо“ от Държавното първенство по скиориентиране, което се проведе на яз. „Широка поляна“. За поредна година казанлъчани станаха първи в щафетата при възрастовата група М55. С пълен комплект медали се завърна ветеранът на клуба Павел Михалев. Той спечели 4 златни медала – от спринта, средна и дълга дистанция и щафета. Тончо Нейчев  бе със златен медал на средна дистанция и с два сребърни от спринта и на дълга дистанция.

2014 – В Американската книга за световни рекорди Record Setter World Records вече бе записано и името на българина Ради Милев. Той бе първият наш сънародник, който влезе в хронологията на постиженията със своите 332 клека, които направи за 5 мин. Своя рекорд казанлъшкият инженер постави в  присъствието на медии и граждани на пл. „Севтополис“ на 6 февруари. 65-годишният маратонец постави нов световен рекорд по най-много клякания направени за един час – над 3 634. Мотото на Милев бе „Волята и духът са по-силни от възрастта“.

2015 – С „Многая лета“, с много цветя и сърдечни пожелания казанлъчани поздравиха Лилия Димитрова за нейния 80-и рожден ден. „Когато слушаш Лилия Димитрова, трябва да помниш всяка нейна дума, защото е казана с мъдрост и загриженост“, каза Анна Кожухарова, директор на библиотека „Искра“, която разказа за живота и творчеството на Димитрова, внучка на Георги Чорбаджийски – един от създателите на патриотичното Дружество на запасните подофицери в Казанлък, и племенница на  Чудомир. В своята творческа биография Лилия Димитрова имаше издадени към момента 38 книги – стихове, разкази, пътеписи, есета. Особено ценен краеведчески труд е изследването, направено от авторката, на песните, наричанията, традициите и обичаите в региона, събрани в книгата „Китка босилек – елмазен пръстен“.

2020 – Роденият в Казанлък Николай Нероев и воденият от него екип  на Robobiz получиха 1-во място в категория   „Най-добра иновация за 2020 г.“ на престижните награди за електронна търговия Германия, част от eCommerce Berlin Expo 2020, Берлин, Германия.

2023 – Около 2 тона пластмасови отпадъци са рециклирани от металните сърца за капачки (2 в Казанлък и в селата Бузовград и Копринка) и 2-та шишеяда в града на розите, отчетоха от Сдружението „Младежки център за развитие-Казанлък”. Съдържанието на едно от съоръженията с пластмасови капачки, това в с. Копринка е дарено за Гита Славова, която има нужда от спешно лечение. Всички събрани пластмасови капачки и бутилки от посочените съоръжения се рециклират в с. Шейново по кампания „Капачки за Казанлък” .

2023 – Под патронажа на д-р Душо Гавазов, кмет на Община Мъглиж, се организира националният поетичен конкурс „Мъглиж беше пръв“, като крайният срок за изпращане на творбите е 15 май 2023 г. Всички класирани в конкурса поети ще получат грамоти на официална церемония, която ще се състои на 9 юни в Мъглиж по време на Третите поетични празници.

2023 – Първото по рода си специализирано издание на български и английски език, предназначено за туристи и туроператори, ще представи Община Павел баня тази седмица на предстоящото изложение „Ваканция и Спа ЕКСПО” в гр. София. Специално създадения за случая каталог разкрива предимствата на Павел баня и региона като туристическа, балнео и СПА дестинация. В него, освен представянето на различните обекти, в т.ч. и природни забележителности, предизвикващи години наред интереса на местни и гости, на читателя се предлагат варианти на туристически маршрути, съобразени с интереса му. Изключително полезно в изданието е и отразяването на всички хотели, комплекси и къщи за гости с възможностите им за резервация, като всичко това е направено с цел улеснение на туриста.

2023 – Заместник-кметът на Община Мъглиж Рени Малева даде началото на поредния изключително важен за жителите на село Ягода инвестиционен проект „Реконструкция на уличен водопровод в село Ягода, общ. Мъглиж-|||-ти етап“. Предстои да бъде подменен около 3 км уличен водопровод и цялостно асфалтиране на уличните платна на стойност 1 458 333 лв., осигурени от Министерството на регионалното развитие и благоустройство.

2023 – Възпитаници на 25 паралелки на СУ „Екзарх Антим I“, техните учители, родители и училищния колектив даряват за хората от пострадалите райони топли дрехи и завивки, на обща стойност над 2800 лева. След като са били закупени, са предадени в пункта на БЧК в Стара Загора.

Средства събират и абитуриенти от ПГ „Иван Хаджиенов“, с което децата и учителите им изразяват своята съпричастност с болката и трагедията на съседите ни.

Преди дни стартира и кампанията на учениците от ОУ „Мати Болгария“. Средствата ще бъдат преведени по дарителска сметка.

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram