Днес, 02.02.2024г. – Живата памет на Вис виталис

1993 – „Събрали сме толкова пломби, броячи и механизми, че в клона на Ел. снабдяване в кв. „Изток“ можем да направим цял музей“, каза в ефир инж. Коев, началник на Електроснабдяване – клон Казанлък, който бе на жива линия със слушателите на радиото и отговаряше на техните въпроси: защо е тъмно на „Абаята“, защо е тъмно по улиците, вярно ли часовниците отчитат нощната енергия и др. Гостът информира, че не са платени от потребителите над 1 млн. 100 хил. киловата ел. енергия и че кражбите са много.

1994 – Единственият в Казанлък магазин „Секс-шоп“ стана на 1 година. В интервю собственикът Райчо сподели, че търговията върви трудно, тъй като хората нямат пари, както и че в магазина влизат повече мъже, отколкото жени и че някои от купувачите изпитват неудобство, други не.

1996 –„ДПС не познава приватизационния фонд „Родопи“ и няма да създава партийни етнически фондове, тъй като това не е икономически логично“, каза за „Вис виталис“ председателят на Окръжното ръководство на движението Мехмед Осман. По негово мнение, по селата приватизационните бонове не се купуваха масово.

1998 –  Младите певици Таня Пейчинова и Стефка Мицова получиха наградите на клуб „Приятели на Уницеф“ и фондациите „Чудомир“ и „Локус 97“.

1999 – „Няма нужда от длъжността „Областен наместник“. Проблемите могат да се решават от работни групи от областната управа“, заяви в този ден новият областен управител на област Стара Загора Радомир Енев и закри длъжността, заемана от Стефан Панев.

1999 – Не беше намаляло търсенето на горива за зимата към тази дата. „Топливо“ в Казанлък разполагаше с 500 тона брикети и 12 тона дърва. През 1998 г. бяха продадени със 183 тона брикети повече в сравнение с 1997-ма, когато бяха продадени общо 12183 тона брикети, 335 кубика дърва и 5500 бутилки газ.

1999 – В Николаевското село Нова махала в този ден за първи път бе открит пощенски клон.

1999 – Гости на предаването „Вива ла музика“ с водеща Милена Симеонова бяха музикалният педагог Елена Юлиянова и нейната възпитаничка Надежда Цанова – пианистка, завърнали се от фестивал в Рим. „Репетициите ни са по 25 часа – такъв е нашият творчески процес“, споделиха те.

2000 – Поради липса на пари в Община Казанлък учениците от ПМГ „Никола  Обрешков“ – Казанлък не заминаха за участие в математическите олимпиади в Русе и Плевен.

2001 – Депутатът Стефан Мазнев стана областен управител на област Стара Загора на мястото на подалия оставка Радомир Енев.

2001 – При тежка автомобилна катастрофа загина казанлъшкият адвокат Даниил Азманов.

2001 – В интервю Младен Червеняков, юрист, БСП, заяви: „Коалиция „За България“ сложи край на 100-годишната война. Ангажиментите, които сме поели в проекто-договора с избирателя, са изпълними. Важна е философията на ръста. Ние залагаме 6-7% ръст, а СДС – 8%, което не е реалистично. 84% от българите живеят на границата на бедността. Особено много работа предстои в борбата с престъпността. За смъртното наказание – категорично съм против, то няма ефект“.

2002 – Състоя се премиерният спектакъл на Театър „Л. Кабакчиев“ „Зимна приказка за една ръкавичка“. Той бе част от образователната програма за деца на театъра, носеща името „Сезони“.

2004 – Сребърен медал на троен скок с 12,07 м. извоюва на Държавните финали в зала „Фестивална“ вицешампионката от клуб „Казанлък“ Мария Христова. Тя бе обявена за Спортист на месеца в Казанлък и получи плакет от кмета Стефан Дамянов.

2007 – „Вис виталис“ излъчи репортаж от празника на 100-годишната Фатма Качанова, която от три години живееше в с. Крън при синовете си. Качанова е родена през 1907 г. в Гоцеделчевския край. От най-ранно детство бе останала сирак. От 32 години бе вдовица. Родила бе 8 деца, имаше 17 внуци и 19 правнуци.

2011 – Една година от създаването си отбеляза Школата по живопис на Ренина Лекова към НЧ „Възродена искра”. Всеки петък школата бе посещавана от деца на казанлъшкото сдружение „Бъдеще за децата с увреждания”.

2014 – „Елитен европейски тим взе българин за шеф“, оповестиха медиите в испанската столица Мадрид. Казанлъчанинът Денчо Станчев Бахчеванов стана новият генерален спортен директор на „Каха Рурал Сегурос РГА”.

2015 – „Петима научни работници започнаха работа в Института по розата, след като работещите до момента бяха подали оставки“, съобщи професор Лилия Кръстева, временно изпълняващ длъжността Директор на ИРЕМК.

2016 – Срам за майстора!- Така коментира казанлъчанин снимка, която изпрати на presstv.bg. Той споделя, че докато стоели в парк „Розариум“, видели как мраморните плочки се отлепят и падат от един от обектите в парка, който, бе официално открит преди броени месеци.

2017 – Българката Зара Увакова, възпитаник на казанлъшкия треньор Красимир Русев, спечели златен медал на откритото първенство на САЩ по таекуондо, олимпийска версия, един от най-силните турнири от веригата G2.

2018 – С официална церемония „Първа копка“ за началото на ремонта на училището в град Шипка бе даден старт на реконструкцията на пет учебни заведения на територията на община Казанлък. С ритуала за успешна работа в ОУ“Свети Свети Кирил и Методий“ в град Шипка започват строително-монтажните дейности по Проект: „Обновяване на образователната инфраструктура в Община Казанлък“, финансиран по Оперативна програма „Региони в растеж 2014-2020“ на Община Казанлък.

Общата стойност на проекта е в размер на 9 504 532,06 лв. по ОПРР 2014-2020, Приоритетна ос 1 „Устойчиво и интегрирано градско развитие“. Със средствата ще бъдат реконструирани общо осем обекта от образователната инфраструктура на територията на община Казанлък: три детски градини в казанлъшкия квартал “Изток“ – ДГ“Здравец“, ДГ“Слънце“ и филиал на 15-та ДГ“Звънче“ и пет училища. Към ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ в град Шипка ще бъдат цялостно обновени и учебните заведения в селата Овощник – ОУ „Д-р Петър Берон“,, Хаджидимитрово – ОУ „Св. Паисий Хилендарски“, Ръжена ОУ „Свети Свети Кирил и Методий“, и град Крън – ОУ „Свети Климент Охридски“.

2019 – Безконтролна сеч, разрешена от Общината. Това е причината за искането оставката на кмета Галина Стоянова и заместник – кмета Даниела Коева. Боряна Алексиева от близо година разследва безконтролна сеч в Старата река, близо до танковия мост в Казанлък. С документи са констатирани множество нарушения. Галина Стоянова и Даниела Коева, според Боряна са нарушили Закона за водите. Издадени са документи с невярно съдържание. Уронен е и престижа на Общинска администрация.

2019 – В Казанлък днес се проведе протест с искане за забрана на каруците по пътищата. На централния площад в града излязоха единствено организаторът Боряна Алексиева и нейни близки. Според Алексиева приетите на първо четене от Общински съвет-Казанлък промени в режима на движение на каруците няма да доведат до решение на проблема. По думите ѝ без тотална забрана на движението на каруци по пътищата опасността отново да се стигне до тежки катастрофи със загинали е напълно реална. „В Народното събрание трябва да се започне някакъв дебат. Като гледам колко хора има на площада, няма как да започне дебат, защото всички ще кажат: „Ами то няма интерес. Защо да променяме закона за движение по пътищата?“, каза Алексиева.

2019 – Внезапно излезнал кон на пътното платно предизвика зверска катастрофа. Инцидента е станал преди 18 часа, когато Фолксваген Голф се движи в посока Стара Загора. Малко преди село Тулово шофьорът удря животното, което е излезнало на пътното платно, губи управлението над автомобила и се врязва в мантинелата, която буквално е разсякла превозното средство. Водачът е откаран в Стара Загора с опасност за живота.

2021 – Сред даренията за община Казанлък имаше медицинско изобретение за дистанционно проследяване на болни от ГЕРБ, изграждане на детска площадка и ремонт на пътна връзка. През предходната 2020 година, освен за преодоляването на кризата с ковид, граждани и дружества бяха подпомогнали сериозно община Казанлък. За борбата с вируса близо 160 000 лева са се влели в бюджета, дарени бяха и автомобили, хранителни продукти, маски и апаратура, както вече иса Пресс ТВ.

2022 – Предвид тройно по-високите цени за електроенергия Община Казанлък въвежда режим на уличното осветление на територията на всички населени места на общината. В град Казанлък вече се прилага контролирано регулиране на уличното осветление в часовете след 22,00 ч. като светещите осветителни тела ще бъдат спирани на половина.

2022 – Кметът на Мъглиж д-р Душо Гавазов заяви, че няма да е от кметовете, които ще оставят градовете на тъмно, заради икономии на уличното осветление.

2023 – И последната от планираните до сега нови транспортни машини пристигна в Павел баня и веднага ще се включи в дейността „Чистота” на Общината. Това е специализиран мотометачен автомобил, произведен миналата година. Той има система за метене, възможност за ръчно изсмукване на отпадъците, водна система за оросяване и дезинфекция. До сега Община Павел баня не е разполагала с такова средство, за да обезпечни нуждите си по почистване.

Закупуването на машината е част от планираните от кмета Иса Бесоолу дейности да обнови изцяло общинския автопарк с автомобили от ново поколение, които да са по-надеждни и икономични.

2023 – В град Крън бе открита паметна плоча на активния борец за права и свободи Мехмед Сюлейман Махмуд /Хаджията/ 1927-1998г. Той е преследван заради борбата си за права и свободи против насилствената асимилация на мюсюлманите в региона и осъден през 1972г. на 6 години затвор, които излежава в Белене, Садовец и Бръшлян. Репресиите срещу него и близките му продължават и след освобождаването му през 1978г. до падането на тоталитарната власт през 1989г.

Хаджията е един от основателите на ДПС в старозагорския регион.

Венци бяха поднесени от името на:

почетния председател и основател на ДПС д_рАхмедДоган,

председателя на ДПС Мустафа Карадайъ , зам. председателят на ДПС Халил Летифов и  цялата старозагорска организация на ДПС

2023 – 121 години от смъртта на Емануил Манолов. По този знаменателен повод се състоя музикално – поетична композиция „Музикално безсмъртие” пред гроба на композитора в парк „Тюлбе”. Организатори на събитието -Община Казанлък, Общинска библиотека „Искра”, Клуб „Орлица ”към ТД, Орлово гнездо”и НЧ ”Искра – 1860”.

Да почетат паметта на композитора уважиха с приствието си бивши и настоящи преподаватели от Школа „Емануил Манолов” към НЧ „Искра – 1860”, представители от ТД „Орлово гнездо”, ОБ „Искра” , ИМ „Искра”

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram