Маргаритов: Цените на горивата може пак да се вдигнат

Впечатление прави, че двамата по-големи партньори в некоалиционното тройно управление се караха за авторството. Бяха единодушни по един въпрос – всичко това се случва със съгласието на г-н Делян Пеевски. Прилича на PR акция. Това предстоящо действие насочва неправилно нещата, които трябва да се вземат като решения, изобщо в сферата на концесиите. Така бившият зам.-министър на икономиката и бивш председател на КЗП Димитър Маргаритов коментира концесията на „Росенец“ в студиото на „Денят ON AIR“.

Пред Bulgaria ON AIR той каза, че е необходим цялостен преглед, за да може да се оптимизира ефектът от бюджета, който концесионните възнаграждения дават. Според него при подобни решения липсва оценка на риска.

„Говорим за горива, това е чувствителна тема. Трудно е да се гласува, ако се знае ефекта от действието. Не го критикувам, включително и по отношение на тази концесия, но трябва черно на бяло да се види – когато това решение се приеме и бъде въведено в изпълнение, да се видят положителният и отрицателният ефект. Такъв анализ не е направен и това в бъдеще крие риск за обикновените потребители“, обясни Маргаритов.

Като най-тревожно той определи вероятността да се стигне до негативни последствия в цялата верига по отношение на търговията с горива.

„Ако се стигне до тези ефекти, ще плащат хората. Когато има сътресения на този пазар, се повишава цената на горивата. Когато нещата се успокоят – не се повишават. Когато говорим за концесии и за продължителност от порядъка на 20-30 години, да се вземат решения за един ден, които не са обявени предварително публично, изглежда, че сме склонни да създадем нов проблем“, коментира бившият зам.-министър на икономиката.

На този етап не се усеща намаление на цените за крайните потребители на основни хранителни продукти, анализира Маргаритов, но отбеляза, че статистиката показва друго.

„Трябва да се направи анализ в точно кои сектори в потребителската кошница има стабилизиране или намаление на цените. Има ефект по-скоро да не поевтиняват или дори да поскъпват сезонните продукти, които се сумират в даден период в годината“, настоя бившият председател на КЗП.

Той коментира и протестите във връзка със заплатите в КЗП: „Ръководството на КЗП е заето с това да договоря с управляващите своето оставане начело на Комисията, вместо да помисли за хората, които ще продължат да работят и след тях.

1 час бг

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram