Асансьорът става златен, помпа яко таксата за входа

Абонаментното обслужване и ремонтът на асансьорите в жилищните сгради поскъпна с около 25% от началото на тази година и респективно следва да напомпа такса „вход“, каквато се събира от живущите в сградите семейства.

До 31 декември на всички асансьори в блоковете трябва да бъдат монтирани предпазни щитове под кабината, които да предпазват хората от падане в шахтата под устройството. Подемниците без щит ще бъдат спрени от движение от януари 2024 г., е категоричното изискване на наредба за безопасна експлоатация.

Преди дни собственици на жилища в жк „Люлин“ в столицата бяха уведомени, че от 1 януари 2023 г. месечната такса за технически проверки и ремонти на техния асансьор се увеличава на 120 лева. 96 лева месечно е струвало обслужването от техниците до края на миналата година. Още 4 лева на месец струва абонаментът за връзка с дежурния техник при засядане на кабината между етажите, обясни касиерка на етажната собственост. Поддържащите жилищни асансьори фирми са лицензирани и са длъжни да проверяват всеки месец устройството дали е изправно и дали са изпълнени всички европейски изисквания за безопасната им експлоатация. Веднъж годишно лицензиантът се проверява от инспектори на ДАМТН.

Предпазният щит с монтажа му ще струва 360 лева, обяснява фирма за обслужване на асансьора и предупреждава, че тъй като е невъзможно да постави на всички нуждаещи се от предпазен щит асансьори едновременно, защитната преграда трябва да се плати до края на юли. 70-80% от жилищните асансьори са опасни и част от тях са за спиране, показват данните на българската асансьорна асоциация. „Крайно време е да бъдат обезопасени 90 хиляди опасни асансьора. Аз ще съдействам с независима експертиза от европейски надзорен орган“, коментира за в. „Телеграф“ Валентин Маринков, председател на асоциацията.

90% от нещастните случаи с асансьори са заради неправомерното излизане на пътник от кабината на спрял между етажите лифт и падането му в шахтата под нея, съобщи Григор Къшов, директор на Дирекция „Технически надзор“. Правилното поведение е обаждане по устройството за връзка на поддържащата фирма, която да дойде до 1 час и извади безопасно заседналия. Нещастен случай преди три месеца предизвика множество въпроси за безопасността на лифтовете. На 9 декември 2021 г. в жилищна сграда в квартал „Левски Г“ в София асансьор спира между етажите. Мъжът, пътувал в него с дъщеричката си, се опитал да излезе от кабината, паднал в шахтата и загинал.

1 час бг

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram