Рождество Христово в световното изобразително изкуство

В Библията не се казва кога е бил роден Иисус, но са описани две събития около Неговото раждане, от които се стига до заключението, че става въпрос за датата 25 декември.

Този свещен ден за християните е намерил своето отражение в много картини, които са обект на специално внимание от страна на изкуствоведите.

В „Британска енциклопедия“ се казва, че религиозните водачи избрали 25 декември за рожден ден на Христос, защото датата съвпадала с езическия римски празник, известен като „раждането на непобедимото слънце“.

Всъщност става въпрос за т.нар. зимно слънцестоене.

Древните изображения на Рождество Христово са стигнали до наши дни чрез палестинските ампули с осветено масло, датиращи от V-VII век.

В мразовитата нощ, в която се ражда Спасителят, ангел съобщил на пастирите:

„Възвестявам ви велика радост: във Витлеем се роди Спасителят – Господ Христос. Ще намерите Младенеца в яслите“.

След осем дни кръстили новороденото Иисус.

След това родителите Му го отнесли в Йерусалим, за да Го представят на Бог, и по законите на Мойсей да се направят жертвоприношения.

В Йерусалим живеел един човек, на име Симеон, на когото било предсказано, че няма да умре, преди да види Спасителя.

Отишъл той в храма точно когато родителите на Иисус го внесли вътре, взел детето на ръце и казал: „Сега пускаш ли своя раб, Владико? – Ето, аз видях Спасителя!..“.

Йосиф и Мария се учудили на тези негови слова, но там била и Анна пророчица – 84-годишна жена, която пристъпила към Младенеца и почнала да говори пред всички, че Той е Спасителят.

Витлеемската звезда всъщност изгрява в средата на XII векСпоред астрономите, доказателство за това е Раковидната мъглявина в съзвездието Телец.

Надеждната астрономическа датировка на Витлеемската звезда е 1140 плюс-минус 20/30 години. Около 1150 г. се е появила кометата Галея.

В Евангелието пише, че „Витлеемската звезда се движела, предвождана от влъхви“, което всъщност днес се тълкува като напълно правдоподобно „поведение“ на кометите.

Любопитното е, че всичко това, което днес получаваме като знание от все по-развиващите се науки, е намерило своя художествен образ в картините на най-забележителните майстори на четката от миналото.

В „Поклонението на влъхвите“ на Джото, ще видим Витлемската звезда във вид на комета…Художникът е нарисувал комета, а не звезда в традиционна форма!..

В картината на Албрехт Алтдорфер „Рождество“ пък има две светещи небесни тела – едното е Витлеемската звезда, а другото – ангел.

Аналогично изображение на две светещи небесни тела има и върху средновековния олтар на Паумгартнер, създаден от Алфред Дюрер през XVI век.

Вгледайте се в детайлите на тези изображения и ще откриете много повече от онова, което пише в Библията.

Импресио

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram