Преди Ренесанса художниците са били доста срамежливи по отношение на автопортретите. Едва през 15-ти век, когато немският художник Албрехт Дюрер започва да създава детайлни изображения на лицето и торса си, автопортретите се превръщат в отделен жанр. От тогава различни художници като Рембранд и Фрида Кало превръщат автопортретите в централна тема на своето творчество. Ето едни от най-емблематичните автопортрети в изкуството:
Ван Гог
Винсент ван Гог е един от художниците с най-много автопортрети. Те обаче не са резултат на суетата му, а на желанието му да се усъвършенства в рисуването на човешки образи. По-голямата част от тях – над 25 – са направени, докато художника е бил в Париж (1886–88). През този период Ван Гог не е имал достатъчно средства да плаща на модели. За това е избирал най-простото решение – рисува себе си.
Гюстав Курбе
Озаглавен „Отчаяният човек“, тази шедьовър на Гюстав Курбе остава един от най-известните автопортрети. Завършен през 1845 г. той съчетава елементи на романтизма и реализма – движение, в което Курбе е пионер.
Клод Моне
Клод Моне и емблематичната му барета и буйна брада са запечатани в този автопортрет нарисуван през 1886 г. “Автопортрет с барета” показва типичните за Моне бързи движения на четката и умението му да постига баланс между светло и тъмно .
Пол Гоген
“Автопортрет с ореол и змия” на Пол Гоген представя характерната цветна палитра на художника. От всичките му автопортрети – този от 1889 г. остава най-известния поради авангардната си композиция и основните религиозни мотиви.
Норман Рокуел
Американският художник и илюстратор Норман Рокуел е известен със своята възхитителна колекция от корици на Saturday Evening Post. През 1960 г. – от списанието публикуват биографичен материал за художника. За корицата на изданието Рокуел създава “Троен автопортрет”
Фрида Кало
“Автопортрет с колие от тръни и колибри” от 1940 г. остава едно от най-ценените произведения на Фрида Кало. Маслената живопис включва няколко от мотивите, преобладаващи в цялото ѝ творчество – природата, дивите животни и страданието.
Последвайте ни и в Телеграм