Общинският съвет на Казанлък да приеме декларация за подкрепа на хората, които протестират против инвестиционното намерение на фирмата “Кастамону България” в павелбанското село Горно Сахране да изгради инсталация за производство на формалин, настоява общинският съветник на БСП Моника Динева. Заседанието на старейшините е утре, когато се очаква да бъде разгледано предложението на юристката.
Местният парламент на Павел баня вече гласува такава декларация и се присъедини към жителите на Розовата долина, сериозно опасяващи се, че инсталацията ще изхвърля нови видове емисии, които са вредни за здравето на хората и природата.
Хората въстанаха срещу одобрения преди няколко седмици Доклад за оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС) от Експертен екологичен съвет към Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Стара Загора, относно инвестиционното намерение на фирмата.
Сега Моника Динева вади нови и неогласени факти за рисковете, както и за неоспорими нарушения на нормативните документи.
Динева е открила, че водоизточникът на Казанлък е на разстояние едва 520 м от готвената
площадка за формалин и че е с плитък дренаж до 3-4 м. Водоизточникът в местността „Горна язла“ край Горно Сахране е на разстояние само 615 м от площадката.
„Площадката за бъдещото производство попада в пояс II и III на водоизточниците за Горно Сахране и Казанлък. Предвижданите с инвестиционното намерение дейности са забранени в пояс II и ограничени в пояс III, според Приложение №2 към чл.10 ал.1 на Наредба №3 за условията и реда за проучване, утвърждаване и експлоатация на СОЗ около водоизточниците и съоръженията за питейно – битово водоснабдяване и около водоизточниците на минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди„, мотивира предложението си за подкрепа с декларация юристката Моника Динева.
Тя призовава колегите си в Общинския съвет: „Ние, като Общински съвет, не можем да останем равнодушни към опасенията на хората, нещо повече имаме възможност да ги подкрепим в усилията за запазване на природата в Розовата долина, както направи Общински съвет-Павел баня“.
Ето и целият текст на предлаганата декларация:
НИЕ,
Общинските съветници в Общински съвет- Казанлък, изразяваме категоричната си подкрепа към жителите на Община Казанлък и Община Павел баня в усилията им за недопускане реализацията на инвестиционно намерение на Кастамону България АД за “Разширение и модернизация на действаща инсталация за производство на смоли“ в УПИ III -501,503,504 в кв.76 и Поземлен имот с идентификатор 16924.29.18 с. Горно Сахране, общ. Павел Баня“, изразяващо се в увеличение на производствения капацитет на инсталацията за производство на КФС (карбамид-формалдехидна смола) от 43800 т/г. на 79 500 т/г. , производство на нов продукт меламин-формалдехидна смола (МФС) 8000 т/г. и на меламин-карбамид-формалдехидна смола (МКФС) – 500 т/г. и изграждане на нова инсталация за производство на суровина (формалин 60%) – 60 000 т/г.
Споделяме тревогите на населението, че производството представлява заплаха за живота и здравето им, както и за чистотата на околната среда и водите, поради близостта на предприятието до източници на питейна вода, които захранват населени места от общините Казанлък и Павел баня.
Водите са жизнено важен ресурс и общо наследство, което се опазва и защитава.
Нека с общи усилия да запазим чиста Розовата долина!
Апелираме компетентните институции, да предприемат необходимите действия за
преразглеждане на Решение № 1-1 /2023 г., издадено от директор на РИОСВ – Стара
Загора.
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram