Успешен дебют на Драганова в Европа, с точките на „голямата Нона“-екслидер на света!

Гросмайстор Маргарита Войска е с  шампионската титла  на “13-ото Европейско индивидуално първенство за сеньори (мъже и жени) по класически шахмат “ в Пловдив. Три престижни европобеди и две ремита спечели казанлъшката майсторка на спорта в шахмата Петранка Драганова на „Първенството на Стария континент” в Пловдив. Казанлъшката именита състезателка  е  с пет точки в крайното подреждане на 11-та позиция/ с точките на 6-та в Европа/. Драганова  е с точките на екссветовната  шампионка гм Нона Гаприндашвили от Грузия, но по-слабите показатели Тай Брек Бухолц  й отреди място след 10-то. Въпреки това победите и усилията заслужават аплаузи, след като остави „зад себе си”  8 състезателки. В първия двубой казанлъчанката Петранка Драганова загуби на 5 маса от св.г.м.Тамар Кхмиадашвили/Грузия/, която е с по –голям рейтинг ЕЛО 2148. Престижно реми Драганова постигна във втората си партия също срещу грузинка Маргалита Тандашвили/с по-голямо ЕЛО 2025/ на 7 маса. В „българския двубой“ Драганова победи с 1:0 Магдалена Сапарева с ЕЛО 1651 на 8 маса. В 4 кръг казанлъчанката игра с Лидия Чуракхина/Русия/ с по-слаб рейтинг ЕЛО 1430 на 6 маса и очаквано надделя с 1:0 . В  5-тия кръг именитата казанлъчанка срещна св.мм Румяна Гочева/ЕЛО 2129/ на 4-та маса, в партия на две националки завършила реми. „Под тепетата” пристигнаха редица известни гросмайстори начело с бившата световна шампионка при жените гм Нона Гаприндашвили от Грузия, която очаквано победи казанлъчанката на престижната 3-та маса. В 7-ия кръг на шампионата мс Петранка Драганова спечели трета победа в Европа с 1:0 над рускинята Валентина Милашевская над „черно-белите квадрати” на 6 маса. В последния си двубой  на Драганова загуби от  Люба Кузнецова/Русия/, а в последния ден почива и взе точка служебно. Пловдив  бе домакин на „ 13-то Европейско първенство за сеньори”, в което право на участие имат мъже над 60 години и жени над 50 години с участието на 20 гросмайстори и над 30 международни майстори. Шампионатът е в Новотел „Пловдив”, в залите „Москва” и „Париж”. Общият награден фонд е 12 000 евро. В стартовия лист в групата на треньорката на Шахклуб”Казанлък’21” имаше  общо 11 дами със звания в древната игра /от 19 състезателки от Естония, Грузия, Израел, Литва, Русия и България/. Драганова в своя дебют на еврофинали бе поставена под номер 14 с рейтинг/ЕЛО 1999/ и спечели званието „световен ФИДЕ майстор на спорта”. Предстоят двудневни партии в ускорения шахмат.