Купа „Тримонциум 2013“ за ФМ Цветан Стоянов в Пловдив!

Ds olil

В зала „Москва“ на „Новотел“ Пловдив“ се проведе Петият детски шахматен турнир „Купа Тримонциум 2013“/Пловдив/. Турнирът бе разделен на две групи „А“ група – до 14години и в „Б“ група – до 8 години. И в двете категории шахматните битки се водеха, с малки изключения, от най-добрите ни шахматни таланти, а така също и от много дебютанти.В „А“ турнира участваха 71 шахматисти, от които 21 момичета, състезаващи в 6 категории – до 10 години (27 момчета и 10 момичета), до 12 години (14 момчета и 7 момичета) и 14 години (10 момчета и 3 момичета). В „Б“ турнира – до 8 години състезателите бяха 46 (33 момчета и 13 момичета). Поради големия брой деца до 6 години – 11 (7 момчета и 4 момичета), организаторите направиха допълнително класиране до 6 години.Шахматният празник за децата се проведе в 7 кръга по Швейцарска система, с контрола на игра – 50 минути на състезател до края на партията, с добавяне на 10 секунди преди всеки изигран ход, което започва от първия ход, по правилата на класическия шахмат.Организатори на турнира бяха шахматен клуб „Пловдив“ , със съдействието на Община Пловдив, местни фирми и БФШ. Домакините бяха осигурили Купа „Тримонциум“ и парична награда за победителя в генералното класиране на „А“ турнира, купи, медали и парични награди за различните категории при „големите“, по един велосипед на победителите в „Б“ турнира. Медали и купи имаше и за победителите в двете категории, както и предметни награди за всички участници в купа „Тримонциум 2013 г“. Освен това всеки кръг състезателите намираха сувенири на местата си върху масите за игра. Борбата и в двата турнира беше изключително оспорвана, но в духа на доброжелателство, „феърплей“ и любов към шахматната игра. Купа „Тримонциум“ и първо място в генералното класиране на „А“ турнира спечели еднолично с 6,5 точки от 7 възможни Тодор Георгиев от ШК „Асеновец-2006“ Асеновград.Втори в турнира и първа награда до 14 години с 6 точки заслужи Владимир Сергеев Петров от „Столичен шахматен център“ София. Казанлъшкият талант ФМ Цветан Стоянов от ШК „Бургас 64“ спечели първо място в категорията до 10 г. с 5 т./9-ти от 71 играчи в „А“ турнира с точките на 6-ия сред близо 20 клуба/. Втори с 4,5 т. е Антон Петров („Столичен шахматен център“ София), а трети – Николай Чолаков с 4,5 т. („Шах 21“ София).