Казанлъшко семейство с бебе е сред колоритните участници на маратона в Стара Загора

6-месечният Марти се оказа най-малкият участник в тазгодишното издание на Маратон Стара Загора. Бебето и неговите родители от Казанлък – Милена и Живко, които често виждаме по състезанията с екипите на „Планинско бягане“, финишираха заедно в дисциплината полумаратон – 21 км. Майки с колички тази година бе една от приятните изненади на старта на веригата маратони, обединени под мотото „Бягането като начин на живот“.

За седма поредна година Маратон Стара Загора привлече елитни състезатели и много любители на бягането. Над 800 бегачи  от 16 страни се включиха в надпреварата. Участниците избираха между три дистанции – класическата от 42.195 км, полумаратон 21 км и 10.5 км. Организатори са Община Стара Загора, Министерство на младежта и спорта, Български олимпийски комитет, Асоциация „Спорт в свободното време“, Спортен клуб лека атлетика Берое, Спортен клуб Ракета и БФЛА.

Точно в 9,00 часа на площада пред Община Стара Загора бе даден старта на класическата дистанция и полумаратона, а десет минути след това стартираха състезателите на 10.5 км.   Стартът бе даден от Красимира Чахова – зам.-кмет на Стара Загора.

Убедителна победа при жените в класическата дистанция на маратона- 42 км постигна Надежда Ангелова, която пробяга трасето за 3:04:04.  Втора се класира Ивелина Маджарова с време 3:13:42, а бронзът отиде при Борислава Видева – 3:21:17.

Победата в същата дисциплина при мъжете завоюва Омер Алканоглу от Турция, който записа резултат 2:31:15 часа. Втори на 45 секунди след него се нареди най-добрият български маратонец Шабан Мустафа (2:32:00), а трети остана Aлександър Спасов (2:46:23).

В полумаратона при мъжете най-бърз беше миналогодишният победител Богдан Семьонович от Украйна с резултат (1:07:19), следван от Стоян Владков (1:08:30) и Йоло Николов (1:08:42). Първо място в полумаратона при жените спечели Милица Мирчева (1:13:48) от България, следвана от съпругата на шампиона при мъжете Наталия Семьонович (1:15:36). Бронзът завоюва Маринела Нинева (1:15:52).

В дистанцията 10.5 км при мъжете победата грабна за трети пореден път – българинът Християн Стоянов, сребърен медалист от Параолимпиадата в Токио, с резултат 32:52 минути. Седемдесет и две секунди след него финишира Сава Тодоров (34:04), трети се нареди Иван Андреев (34:16). При жените успехът беше за Лиляна Георгиева. Българската атлетка спечели състезанието за трети път. Тя пробяга разстоянието за 39:45 минути, следвана от Силвия Георгиева (40:48) . Съпругата на футболиста на Берое Дани Генов – Симона Генова, която е майка на 2 деца, допълни местата на подиума, финиширайки трета с резултат 41:40 мин.

Световният вицешампион и европейски златен медалист за младежи в биатлона от тази година Благой Тодев пробяга 21-километровата дистанция заедно със своята приятелка Илияна Стефанова, дъщеря на националния рекордьор на България в маратона и полумаратона Петко Стефанов. Двамата финишираха заедно – 1:34:38.

Всички участници, завършили една от трите дистанции получиха медали, а призьорите в отделните дисциплини и парични награди. Наградени бяха и ветераните – 45+,  в отделните дисциплини.