Казанлъшкият гросмайстор Петър Дренчев с купа от Открит турнир

Непосредствено след завършване на Държавните първенства за юноши и девойки, в Крумовград се проведе Открит турнир по ускорен шахмат „Арена Арда“.

Надпреварата в 9 кръга събра 40 участници и бе валидна за международен рейтинг по ускорен шахмат. Сред тях личаха както имената на гросмайстор Петър Дренчев, мм Сашо Николов, опитни майстори като Методи Стойнев и Емил Младенов, така и шампионите на България до 16 и до 18 години FM Никола Кънов и Явор Николов, третият до 18 Стилиан Ангелов.

След първия състезателен ден именно юношеските шампиони Кънов и Николов оглавиха таблицата с по 4,5 от 5 точки, след като Никола спечели срещу гросмайстор Дренчев. В шестия кръг Кънов спечели и пряката среща с Николов и поведе еднолично, а след седмия затвърди лидерството си с нова победа над Сашо Николов. В предпоследния кръг обаче допусна загуба от Методи Стойнев. Тя се оказа решителна в борбата за купата, тъй като след загубата от Кънов, гросмайстор Дренчев спечели всички свои партии до края.

Първото място завоюва Дренчев, следван на половин точка от Кънов и на една от Стойнев. Четвърти остана Явор Николов, а призовата шестица оформиха Сашо Николов и Еминали Салиф.

Източник: БФШ 2022