Казанлъшкият ГМ Дренчев печели видински турнир, лидер в рейтинга пред скандалния Боре Иванов

На 26-ти и 27-ми октомври по повод духовния празник на Видин – Димитровден  се игра откритият юбилеен XV Мемориал „Найден Войнов“. Участие взеха 62-ма шахматиста от Сърбия, Гърция, Турция, Румъния, както и състезатели от цяла България /осем от тях със звания/. Казанлъчанинът ГМ Петър Дренчев спечели поредния си турнир след като взе 7,5 точки от 9 възможни и с по-добри допълнителни показатели е лидер пред  домакина ГМ Владимир Петков, с когото си раздели и по половин точка. Дренчев спечели 6 победи и три ремита, като бе поставен трети в стартовия лист. Цедомир Вранянац и Неманя Живкович от Сърбия, както и НМ Валери Рибаров, ФМ Владимир Вачев, ИМ Сашо Николов  и НМ Ростислав Раев  загубиха от възпитаника на шахшколата ни. Стефан Младенович от Сърбия и НМ Методи Стойнев  завършиха реми с казанлъчанина Петър Дренчев, който спечели паметния турнир край река Дунав.

„В  турнира  участва и придобилият известност шахматист от Благоевград – Борислав Иванов. Въпреки съмненията на мнозинството водещи шахматисти в България и света, че Борислав Иванов използва непозволени средства в играта си, все още няма безспорни доказателства за това, но ние все пак ще проверим това. ФМ Иванов завърши седми  в проявата“, коментира председателят  на домакините от  ШК „Найден Войнов“ Евтим Стефанов. Турнирът  се игра в 9 кръга по швейцарска система с ускорено темпо на игра/ общо 270 партии/. Състезателите  имаха  по 20 минути за цялата партия и 10 секунди добавено време на всеки ход. Общият  награден фонд на турнира бе 3000 лева, като първа награда бе  500 лева, а общият брой награди бе 20, между които  имаше и парични награди за ветерани, жени, местни състезатели, чужденци, състезатели с фиде рейтинг под 2000, както и деца под 14 и 16 години. В  залата на Общински Съвет – Видин, кметът на града Герго Гергов  направи първия ход, с което  откри и  турнира.