Днес беше официално открит Археологическият комплекс „Долината на тракийските царе“ . Той е първият по рода си в страната, а целта му е да представи тракийската култура и изкуство и да бъде достъпен и съвременен „проводник“ на вековете, осигуряващ ни достъп до света на траките в съвременен формат.
Намира в град Шипка, а в непосредствена близост до него са тракийските гробници Грифони, Хелвеция, Голяма Косматка, Оструша и Шушманец.
На откриването присъстваха стотици граждани, а сред официалните гости бяха Старозагорският митрополит Киприан, народните представители Красимир Вълчев и Илиана Жекова,
Надя Данкинова- изпълнителен директор на фонд ФЛАГ, областният управител Ива Радева, бригаден ген. Маргарит Михайлов, старши комисар Красимир Христов, Милена Йолдова-началник РУО, Камен Маринов-директор „Инспекция по труда“, Стефка Стоева-гл.секретар РЗИ Стара Загора, Кънчо Папазов-кмет на Община Гурково,Ивайло Крачолов- кмет на Община Чирпан, Георги Петков- кмет на Община Раднево, главен експерт Николай Милев, изпълнителите на проекта и почетни граждани.
В комплекса има изградена централна сграда, в която посетителите ще могат да видят восъчни фигури на тракийския цар, царица, виночерпец и воин, създадени по подобие на стенописите в казанлъшката Тракийска гробница и да си направят снимки с тях, облечени в типичните за епохата дрехи. Туристите ще се озоват в тронната зала на двореца в античния град „Севтополис“, а самият античен град е пресъздаден в макет, който представя съществуването му под язовир „Копринка“.
В комплекса има и холограмен екскурзовод, визуализиращ тракийски владетел, който посреща посетителите и разказва за Долината на тракийските царе. Чрез триизмерна виртуална реалност туристите ще имат възможност под формата на игра да научат различни детайли и аспекти на тракийската култура, начин на живот, да се пренесат от тронната зала на Севт III до жреческия ритуал в Тракийската гробница и битката на тракийските воини.В централната сграда на разположение на посетителите са още ателие за керамика, ювелирно ателие, магазини за сувенири.
В археологическия комплекс има многофункционална зала за събития, изложби, ресторант с винарна, пет къщи за гости, център за билети и кафене.
На панорамната стена на комплекса са разположени далекогледи, с които посетителите ще могат да се насладят на гледката на Долината на тракийските царе. Предвидени са още възможности за наемане на велосипеди, колички за голф, обиколка и заснемане на долината с дрон и обиколка с балон с топъл въздух.
Комплексът е част от един от най-широкомащабните проекти на Община Казанлък „Светът на траките“. Проектът е финансиран по Оперативната програма “Региони в растеж 2014-2020” и включва консервация, реставрация и социализация на тракийска гробница и култов комплекс “Оструша”, изграждане на велоалея от град Крън до град Шипка, както и построяване на туристическия комплекс.
„Днес ви разказваме, но и показваме една много дълга история. История започнала преди много години ,която днес завършва по най-добрия начин. История за туризъм, за културно наследство, събрала всичкия опит на археолози ,кметове ,експерти и всички хора които искаха тази долина да е открита, да живее, да диша, да бъде показана,да прегърне туристическия поток“ заяви в речта си кметът на Община Казанлък Галина Стоянова.
,,В случая най-важното е ,че всичко е отделено от оригиналите. Оригиналите са си в Долината. Там човек може да види абсолютно всичко ,а тука да види възстановките, като се започне от възстановките и се стигне до обичаите на траките ,които са уникално направени“ сподели проф. Николай Овчаров.
Създаването на комплекса показва как можем да използваме развитието и инструмвнтите на модерния свят за представяне на тракийското културно наследство по достъпен и съвременен начин и съхраняването на величието на тракийските царе, гарантирайки вечността им.
„Долината на тракийските царе“ добавя още една щриха в общата картина ,изобразяваща Казанлък , като място, на което култура, история и съвремие образуват алианс, от който черпим вдъхновение всеки ден.
Пресцентър на Община Казанлък
Последвайте ни и в Телеграм
Българския/теакийския народ е в най-пълна степен пълноправен и единствен основен наследник на тази най-древна култура!