40 щатни от Общината отглеждат 32 сираци при „крайно недостатъчен” бюджет

39 нови служители на Общината ще обслужват 32 сираци. Парите за издръжката обаче се оказват недостатъчни за центровете, построени за 2 380 000 лева в Казанлък

 

В края на март т.г. в тези социални заведения- три Центъра за настаняване от семеен тип /ЦНСТ/ и едно Защитено жилище /ЗЖ// трябва да се заселят общо 32 безпризорни деца и младежи-сираци, напуснали различни сиропиталища. В момента те са наполовина-17 човека, от предвидените общо 32-ма.

Щатът на т.нар. Център за обществена подкрепа, обединяващ под общо наименование трите ЦНСТ и ЗЖ, включва назначени след протяжни конкурсни процедури 20 социални терапевти-детегледачи, трима ключови социални работници, шестима социални асистенти, три чистачки, двама за техническа поддръжка, двама ръководители на екип, трудотерапевт, счетоводител и, разбира се, управител. Вероятно и шофьор, тъй като Общината е предвидила в бюджета за 2015 г.  10 хил.лева за закупуването на автомобил втора употреба за нуждите на ЦНСТ и ЗЖ.

Така излиза, че 40 нови общински служители ще се занимават да обгрижват 32-ма изведени от домове за сираци. Част от тях със сериозни заболявания, но не всички.

За екстрите, осигурени на сираците, Медийна група „Вис виталис” вече писа как са им закупени от Общината четки за зъби по 6,00 лева едната, паста на същата цена, както и 400 броя ръкавици за еднократна употреба плюс 200 броя маски за лице. И куп други супер качество. Включително и 200 броя кърпи за бърсане на бяла дъска, явно, за обучителните занятия. Всичко това е разход от общинската хазна за четири месеца: от ноември до края на февруари.

Разхищението на публични средства за лукс санитарни материали се налагало заради заложения единен разходен стандарт за потребител на месец, твърдят от Община Казанлък. Въпросният стандарт в левово изражение на човек на месец за ЦНСТ е 761 лева, а за ЗЖ-608 лева. От средата на октомври м.г. до края на февруари т.г. са реализирани плащания на обща стойност 99 074 лв.

За настоящата година единният разходен стандарт е намален, но той е „крайно недостатъчен за покриване на всички разходи в услугите-заплати на персонал, рейжийни разноски, храна за потребителите, лекарства, санитарни и хигиенни принадлежности. Поради недостатъчни средства по бюджета на проекта за финансиране на услугите Община Казанлък търси дарители и спонсори за решаване на неотложни потребности”, пише в писмо кметът Галина Стоянова. Отговорът й е на питане от общинския съветник от БСП Моника Динева. Според решение на местния Общински съвет при дейности, финансирани от местни приходи-средствата се ползват при следната последователност и приоритети:

1.Трудово възнаграждение

2.Разходи по проекти, финансирани от ЕС

В Бюджет 2014 на Общината е записано, че за нуждите на ЦНСТ трябват 171 900 лева , а за ЗЖ-57 816 лв., които администрацията трябва да осигури, признавайки, че ще търси и дарители. И по решението на местния парламент първо ще трябва да осигури заплатите на заетите в ЦНСТ и ЗЖ.

2 380 000 лева струваше построяването на трите ЦНСТ и ЗЖ. Парите са от  европейски фондове по проект.Тази сума, обаче, не включва средствата за визираните по-горе материали. Те са отделно и са от джоба на данъкоплатеца, сиреч, казанлъчани. За издръжката на центровете и отглеждането на обитателите там трябва да се погрижи Общината и в бъдеще, въпреки отънелия бюджет с 11 милиона лева дълг.

След строителните дейности за милиони е факт, че тези сгради трябва да бъдат обезпечавани, за да изпълнят мисията си. А това е проблем,с който очевидно ще се справят дежурните местни дарители, изцеждани за какво ли не. Общината ще ги моли за пари, понеже не може да се справи сама.

Не е ли стара картинката от времето, когато слабоумният роднина постфактум констатирал: синджира си идва, козата я няма!

pismo kmet

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram