Отбелязва се по инициатива на ООН от 2003 г. с Резолюция на Общото събрание на ООН от 20 февруари 2002 г., след като на 2 ноември 2001 г. в Париж, Франция, е приета Общата декларация на ЮНЕСКО за културното разнообразие.
„Културното многообразие е общо наследство на човечеството. То е източник на нови идеи, благодарение на които ние се отваряме към другите и започваме да мислим по различен начин, – е позицията на Ирина Бокова, Генерален директор на ЮНЕСКО. – Многообразието създава възможности за установяване на мир и постигане на устойчиво развитие. То може да се използва за постигане на целите на развитието, включително за борба с бедността, насърчаване на равенството между половете, постигане на качество в образованието, зачитане на човешките права и др.“.
Сега, когато светът е изправен пред редица ограничения, нашият отговор трябва да бъде използването на най-силния ни възобновяем източник, а именно човешкият разум и креативност. А културното многообразие безспорно е стимул за творчество и креативност. Инвестициите в тази насока могат да преобразят обществата. Имаме отговорност да развиваме образователните и интеркултурните умения на младите хора, за да поддържаме многообразието в света.
По повод Световния ден на многообразието се организират мероприятия, събития, прояви и концерти, с които се засвидетелства съпричастност, разбиране, уважение и приемане на различните национални култури в името на диалога и развитието между всички нас.
Няколко идеи за това – как може да бъде отбелязан този ден:
* Посетете художествена изложба или музей, посветен на други култури;
* Научете повече за друга религия;
* Планирайте международна филмова вечер;
* Слушайте музика от различна култура;
* Практикувайте спорта, свързан с различна култура (карате, крикет, йога…);
* Поканете приятел и сгответе традиционни храни.
Последвайте ни и в Телеграм