Имен ден днес празнуват:
Асен, Асенка, Аспарух, Ася, Десислава, Десислав, Десина, Крум, Камен, Камена, Кремена, Панайот, Румен, Румяна, Чавдар.
Неделя след Петдесетница – на Всички български светии и на всички преподобни и богоносни отци от Св. гора. Църквата отдава почит към всички исторически личности, живели по нашите земи, които са канонизирани за светци. Канонизираните за светци българи са 104.
Този ден е за прослава и на онези неизвестни монаси и свети хора, отишли си тихо и скромно от този свят, които светят с невидима светлина от небесния небосклон. Денят е посветен и на тези светци, чиито имена днес не знаем. Те са били хора на вярата и духа и всеки с делата си е заздравявал спойката между църква, народ и държава. Българските светци олицетворяват националната ни съдба, защото всеки период от доосвобожденската ни история има своите мъченици.
Освен тези светии, които са отбелязани в църковния календар, на българската земя са просияли много светители, преподобни, пустинници и мъченици, като се почне отпреди покръстването на българите и след това до ново време.
Първият известен по име български светец е едновременно княз и мъченик. Той е Св. Енравота или Боян, пострадал за християнската вяра през 30-те години на IХ век. Този най-голям син на хан Омуртаг е екзекутиран в Плиска по заповед на брат си Маламир. Но преди да се прости със земния живот, Енравота изрекъл следните думи: „Вярата, за която сега аз умирам, ще се разпространи по цялата българска земя…“. Действително не изминали и 30 години и цяла България се покръстила.
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram