16-17 годишните пушат най-много

По повод Международен ден без тютюн – 15 ноември 2012 г.,  РЗИ Стара Загора продължава и в утрешния ден проявите в общини от област Стара Загора във връзка с кампанията за превенция сред подрастващите. Мото на кампания 2012 г.е «Ако не аз – кой, ако не сега – кога?»
Проявите стартираха още в първите дни на ноември с участието на деца и преподаватели от Казанлък и региона.
Една от инициативите, посветена на Международния ден без тютюн – 15 ноември бе създаване и поддържане на facebook страница „Не на тютюнопушенето” от ученици от гр.Павел баня, както и facebook – посланията „Предай нататък” против тютюнопушенето -на младежи от Казанлък. Ученици от Града на розите участваха и в анкетно проучване на никотиновата зависимост.
В програмата бе включено и обучение на обучители в ОУ „Мати Болгария” гр.Казанлък, както и спортни мероприятия – спортно междучасие „Минута спорт – години здраве” за ученици от Павел баня, минитурнир по стрийтбол и свободни демонстрации по бейзбол за казанлъшките деца.
С драматизация ”Вредата от тютюнопушенето” ОУ „Св. .Хилендарски” гр.Казанлък също се включва в кампанията на РЗИ.
За 14 ноември е предвидено обучение от експерти на РЗИ Стара Загора на ученици от ОУ в Крън.
На 15.11.2012г. предстои откриване на изложба в ОУ „Г. Кирков” на тема:”Портрет на един пушач и алкохолик”, „Ден без цигара” в гимназия „Акад.П.Стайнов” и радиобеседа в ОУ „Н.Вапцаров” – гр.Казанлък. 
Тютюнопушенето е една от водещите причини за болестност и смъртност в света, която може да бъде предотвратена. По данни на СЗО общият брой на пушачите в света е около 1.2 милиарда или около 1/3 от цялото население на възраст 15 и повече години (47.0% от мъжете и 12.0% от жените). Ежегодно в света умират над 4 милиона души от заболявания, причинени от употребата на тютюн. Към 2030 година се очаква техният брой да достигне 10 милиона и тютюнопушенето да се превърне в най-голямата самостоятелна причина за смърт. 
Тютюнопушенето е широко разпространено и в нашата страна. Национално проучване, проведено през 2007 г. (МЗ и НЦООЗ) сред лица на 25-64-годишна възраст показва, че 46.6% от мъжете и 32.7% от жените са редовни пушачи. По данни от проекта “Глобално проучване на тютюнопушенето сред училищния персонал” редовни пушачи са 52.7% от анкетираните.
Особено тревожен проблем за общественото здраве е тютюнопушенето сред децата и юношите, което нараства рязко във възрастта 13-16 г. Пушачи са 42.7% от момичетата и 31.3% от момчетата, редовни пушачи са съответно 18.8% и 16.3% от тях. Намалява долната възрастова граница на пропушване – под 13 г. На пасивно пушене в дома си са изложени 68.5% от децата. 
В рамките на детска компонента на Програма СИНДИ „Здрави деца в здрави семейства” през октомври 2011 г. бе извършено проучване сред ученици във възрастта 14 – 18 години за разпространението на някои основни рискови фактори за хронични незаразни заболявания. Най-разпространено е тютюнопушенето сред 17-годишните момчета и 16-годишните момичета (съответно 33.3% и 54.1%). По-голямата част от анкетираните изпушват дневно от 1-10 цигари, като преобладават 16-17-годишните; от 11-20 цигари изпушва всяко второ момче и всяко трето момиче, предимно на 15 години. Интензивно е тютюнопушенето (над 20 цигари дневно) при 2.8% от момчетата и 4.5% от момичетата, като и при двата пола преобладават учениците на 14-годишна 
възраст (съответно 9.1% и 6.7%). Средно на ден учениците изпушват по 12.3 цигари, без съществена разлика в показателите по пол.
Над половината от анкетираните пушачи имат желание да спрат цигарите, всеки шести пушач обаче – не желае. 
Данните от проучването показват, че пасивното тютюнопушене е широко разпространено сред учениците. Над 80.0% от тях прекарват часове дневно в среда, където се пуши – всеки шести в продължение на 1-2 часа, всеки втори – повече от два часа (45.1% от момчетата и 61.0% от момичетата). 
Множество други проучвания в последните години доказват, че у непушачи, изложени на пасивно 
тютюнопушене (вдишване на замърсен с тютюнев дим въздух, (ETS) се установяват заболявания, свойствени за пушачите. Това е от особено значение в детството, тъй като при децата, които растат в семейства на пушачи рискът за възникване на патология в сравнение с възрастните е дву- до четирикратно по-голям.

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram