ФМ Цветан Стоянов спечели Европейската купа!

Казанлъшкото участие в рамките на 13-тата Европейска шахматна купа за деца от 8 до 14 години завърши с очакван триумф на ФМ Цветан Стоянов! Мурек, Австрия е домакин на форума, в който единадесет млади български шахматисти участваха в шампионата за деца . Европейската купа се провежда в 9 кръга / в четвъртък е финалния ден/ по Швейцарска система, с контрола за игра по 90 минути за партията с добавени по 30 секунди на ход. През 2015 г. категориите са стандартни – до 8, до 10, до 12 и до 14 години. Европейската купа в Мурек е важна част от подготовката на малките ни шахматисти за предстоящите европейско и световно индивидуални първенства през годината.
В стартовия рейтинг, сред 18 състезатели от 11 държави от ЕС, Цветан Стоянов от Казанлък бе едноличен водач и до днес има цели осем точки от 8 партии / 100 % успеваемост/. Малкото казанлъшко момче с ЕЛО /рейтинг/ 2162 надделя над Самуел Щробъл от домакините и втория в стартовия лист -Адриан Зеточа / Словакия/ в самото начало. В петъчния ден, отново на първа маса единственият със звание при 12-годишните ФМ Цветан Стоянов, срещна и надделя над Луцижа Сметиско от Хърватия. Словакът Тина Урбанц и Давид Щернтанер /Австрия/ загубиха на първа дъска от малкия казанлъшки ученик в последващите кръгове. Стоянов имаше партия и с третия в стартовия лист Доминик Оцко /Чехия/, отново на първа маса, двубой завършил с очаквана победа за българчето. Магдалена Моеруалд / от Залцбург -Австрия/ и швейцарецът Маттиас Тезаяк загубиха срещите си с малкия казанлъшки ученик, който дори два дни преди края бе вече носител на Купата на „Стария континент“. Просто защото вторият във временното подреждане Давид Щернтанер е на 2,5 точки след шампиона от Казанлък- ФМ Цветан Стоянов, преди последния 9 раздел. Именно в него, в среща без значение/ вече втори път!/ Цветан ще играе по шампионски с Витас Баранаускас /Литва/, след което ще чуе и „Мила Родино!“ с Евротрофея, макар и в 13-тото фатално издание на младежкия шампионат!