С антични ритуали при Мегалита казанлъчани посрещат лятното слънцестоене

От 10.00 часа на площадката до Мегалита над с. Бузовград Сдружението за антични и средновековни реконструкции „Сила“ ще възстанови ритуал за почит към светлината, блясъка, силата и нейните антични богове, чествани от античния свят с различните превъплъщения – на тракийския Плейстор и елинсикя Арес и др.

Мегалитът над с. Бузовград е изграден така, че слънцето попада в „прозореца“ при залез. Според религията и вярванията на траките изгревът на слънцето символизира раждане и съзидание, а залезът смъртта и света на мъртвите. В този смисъл Мегалитът може да се приеме за „Врата към отвъдното“. Той вероятно е използван при култови ритуали. Археолозите определят съоръжението от 1800 – 1600 г. пр.Хр.

Основното му предназначение е това да поддържа календара на траките. Навярно мегалитът е използван от древните за измерване продължителността на астрономическата година и на годишните сезони. Това било възможно, защото слънчевите лъчи при залез, в деня на Лятното слънцестоене, минават точно през отвора, оформен от каменните блокове, и падат на отсрещната скала.

Този месец Комисия, назначена със заповед на министъра на културата Вежди Рашидов, излезе с предложение „Мегалита“ над Казанлък да бъде обявен за природна забележителност, поради нарастваща му популярност.

Празникът на лятното слънцестоене в Казанлък ще продължи до вечерта с музикалната магия на песните Огън“, „Земя“, „Вода“ и „Въздух“, „Слънце“, „Космос“ в изпълнение на най –известното ни дръм дуо – Елица Тодорова и Стоян Янкулов-Стунджи.

 

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram