Веднага след кулминацията на Празника на розата в Казанлък започна подготовката за изграждането на новия Музей на розата, който ще бъде разположен в парк „Розариум“. Преди две години е разработен проектът за съвременната сграда, където ще се премести единственият Музей на розата. Проектът е преминал съгласуване с експерти от НИНКН, консултиран е с френски специалисти, представен е на гражданите на Казанлък и е направено обществено обсъждане, ни информират от Общината.
Както Пресс ТВ вече писа, пари за Музея на розата още е нямало, но кметът Галина Стоянова вече ги е разпредила. На 30.07.2014 г. е обявена обществена поръчка за изграждане на Музей на розата в Казанлък. Обявата, обаче, не е публикувана в общинския сайт.
От Интернет масив се вижда, че на 9 януари 2015 г. кметът Стоянова е сключила договор със спечелилото обществената поръчка ДЗЗД Обединение „Музей на розата – Казанлък“ за „Преустройство, реконструкция, и пристройка на съществуваща сграда в имот №8414, част от УПИ-1 за озеленяване и ресторант, кв.79 на гр.Казанлък в Музей на българската маслодайна роза” за сумата от 1 200 000 лева.
Прелюбопитен факт е, че ДЗЗД Обединение „Музей на розата – Казанлък“ е регистрирано на адрес в Стара Загора. На този адрес е регистрирана и кооперация „Синвекс”, чийто собственици са – ИВАН РАШКОВ, ЕВГЕНИЙ АЛЕКСАНДРОВ и КАТЯ ДЖЕВЕЛЕКОВА. Тъй като дружеството не фигурира в Търговския регистър, не става ясно дали Общината има участие в него и заедно с кого.
Имената на двамата старозагорски бизнесмени бяха забъркана в скандал с президента Росен Плевнелиев. В медийна публикация името на държавния глава замесено в аферата с 259 000 долара, които уж били преведени през 1999 година от Росен Плевнелиев на кипърската офшорка „Белингам-Дивелопментс”. Регистрите в Кипър показаха, че старозагорците Евгений Илиев Александров, Иван Рашков и Чавдар Чинчев са придобили по равен брой акции от „Белингам-Дивелопментс“ на 11 август 1998 г. Дружеството е било регистрирано на 4 ноември 1997 г. с капитал от 8 550 евро от „Ледра Номинес“ и „Ледра Тръститс”.
От пресслужбата на Общината ни казват, че „сградата е съвременна, мултифункционална, застроената площ е 1200 кв.м. Ще бъде изграден партерен кръг с 24 вида рози, ще има специално помещение за демонстрация на розоварене, конферентна зала, мултимедийна зала, фондохранилища, експозиционна част, детски кът.
След проведена обществена поръчка за изпълнител на строителните дейности е избран ДЗЗД Обединение „Музей на розата – Казанлък“, като стойността на договора е 1 384 628 лв.
Първият транш от тези средства вече са преведени на Община Казанлък, а министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова само преди три дни обяви в Казанлък, че Правителството ще осигури цялата сума от 1,3 млн. лева за изграждане на новия Музей на розата.
Изпълнителят започва дейностите по изграждане на музея, като представителят на обединението Евгени Александров подчерта, че ще се съобразяват изцяло с факта, че музеят е разположен в изграден парк и ще извършват максимално щадящи дейности по строителството.“
По време на Празника на розата и до ден днешен в пространството се тиражират различни суми, обещани, дадени…така и не разбрахме колко точно пари е осигурила Галина Стоянова за строежа на Музея на розата.
От стенограмата на заседание на МС става ясно, че Правителството осигурява 500 000 лв лв за целта, като останалите средства ще се набавят от собствени средства на Общината или дарения.
Лиляна Павлова се изправи пред цял Казанлък и каза, че Правителството е осигурило 1 300 000 лв за строежа на Музея.
Колко средства са осигурени за изграждането на Музей на розата и ако не са осигурени всички средства откъде ще дойдат останалите 800 000 лв.? Това подготовка за нов дълг на Общината ли е?
Извадка от стенограмата от заседанието на МС:
Бойко Борисов: Половината от средствата се дават, за да можете като стартирате сега да си го доизграждате. Живот и здраве ще се направи, защото действително това е един от знаците, розовото масло, Казанлък, розите.
Последвайте ни и в Телеграм