Отбелязва се на 31 май по инициатива на Световната здравна организация от 1989 г. Денят се провежда по цял свят, подчертават се рисковете за здравето, свързани с употребата на тютюн и се апелира за ефективна политика, която да намали нивата на потребление. Организират се различни инициативи: безплатни тестове и консултации, раздават се информационни материали, призовават се младите пушещи хора да спрат цигарите поне за час, като получават за това плодове и др. поощрения.
Според СЗО глобалната епидемия от тютюн годишно води до смъртта на около 6 млн. души, от които над 600 хил. непушачи умират от излагане на вторичен тютюнев дим. При липса на действие до 2030 г., епидемията ще доведе до смърт на повече от 8 млн. души. Повече от 80% от тези предотвратими смъртни случаи ще са сред хората, живеещи в страните с ниски и средни доходи.
Тютюнопушенето е най-разпространеният рисков фактор за повече от 25 заболявания, които биха могли да бъдат предотвратени. В света, в момента на всеки десет възрастни умира по един пушач.
Причината за високия здравен риск, до който водят цигарите, е фактът, че съдържат над 4000 химични вещества. От тях поне 250 са определени като опасни, а 50 като канцерогенни (причиняващи рак).
Поради тези причини Световната здравна организация и Европейската комисия водят политика за ограничаване на вредния навик във всички държави.
През 2014 г. в изпълнение на чл. 6 („Въвеждане на ценови и данъчни мерки за намаляване на търсенето на тютюн“) от Рамковата конвенция за контрол на тютюна, СЗО призовава страните за изпълнение на данъчни и ценови политики спрямо тютюневите изделия, което ще помогне за намаляване нивото на потребление на тютюн. Данни на СЗО от проведени изследвания показват, че увеличението на данъците е особено ефективна мярка за намаляване нивата на употребата на тютюн сред групите с по-ниски доходи, както и за предотвратяване пропушването сред младите хора.
От 1 юни 2012 г. в България е забранено тютюнопушенето в закритите обществени места, включително обществения транспорт и в закрити работни помещения.
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram