- Неделя на Всички светии
- Начало на Петровия пост. Петрови заговезни. Именици: Панайот, Панталей, Панчо
- Св. Апостол Иуда, брат Господен. Преподобни Паисий Велики и Паисий Хилендарски. Датите на раждането и на смъртта на преп. Паисий Хилендарски са неизвестни. Затова паметта му се чества на имения му ден – 19 юни.
- 19 юни (първата неделя след Петдесетница – на Всички светии) – Празник на гр. Челопеч
- Празник на войските за ядрена, химическа, биологическа защита и екология. На този ден се през 1918 г. се разкрива първият щат за военен химик. Това се счита за началото на създаването на Химическите войски в България, които през 1997 г. са преобразувани във Войски за ядрена, химическа и биологическа защита и екология.
- Ден на дарителя и Празник на Националния музей “Земята и хората”. На този ден през 1987 г. музеят отваря врати за първите си посетители. Наречен е Ден на дарителя, тъй като музеят дължи съществуването си на хората, предоставили личните си колекции и вложили средства и труд за неговото изграждане и обогатяване.
- Световен ден на бащата
- Световен ден на детския футбол
ПРАВОСЛАВЕН КАЛЕНДАР
- Всички светии – Първата неделя след Петдесетница е посветена на всички светии. Отците на Църквата са установили този празник по три причини. Първо – да ни посочат плодовете, с които слизането на Светия Дух изпълни и оплоди нетленната действителност, духовния свят. Второ – да ни напомнят, че има много герои на вярата, които със съвършен живот и с жертвена изповед са служили на Бога и са овенчани от Него с „венеца на славата“, но са останали безименни и неизвестни за света. И трето – да се съберат всички светии в един ден, за да се знае, че те са живели и просияли със силата на Единия Спасител Иисус Христос, че са се подвизавали на едно и също поприще на добродетелта, че всички са от Едната, Света, Съборна и Апостолска Христова Църква и че пребъдват в едно Небесно Царство на Отца и Сина, и Светия Дух – в Царството на благодатта. „Яви се Божията благодат, спасителна за всички човеци“, казва Св. апостол Павел.
- Начало на Петровия пост – От днес започват Петровите пости, които се наричат още „Апостолски“, а на времето – „Пост за Петдесетница“, тъй като възниква по примера на апостолите, които, след като приели даровете на Светия Дух на Петдесетница, се подготвяли с пост и молитва за проповядване на Евангелието по целият свят.Продължителността на Петровия пост е различна в зависимост от датата на Пасха. Започва винаги от неделята след Петдесетница – Неделя на Всички светии, и завършва в деня преди двата най-големи апостолски празници – 29 юни, когато се честват първовърховните апостоли Петър и Павел, и 30 юни – Събор на светите дванадесет апостоли. Този пост е по-малко строг и щадящ, отколкото Великденският пост. Разрешава се риба (освен в сряда и петък). Риба може да се яде и на 24 юни – Рождество на св. Йоан Кръстител (Еньовден), независимо какъв ден се пада. Не се консумират други храни от животински произход, месо, яйца и млечни продукти.
Последвайте ни и в Телеграм