- Празник на Института за космически изследвания към БАН. Решението за честването е взето на 11.04.2000 г.
- Международен ден на авиацията и космонавтиката. През 1961 г. в този ден в Космоса излита първият човек – Юрий Гагарин.
Авиацията (от лат. avis – птица) е теория и практика на полета на летателен апарат в атмосферата, а също съвкупно название на свързани с тях видове дейност.
Космонавтиката (от древногръцки: вселена и мореплаване) е процесът по изследване на космическото пространство с помощта на автоматични и пилотирани космически апарати. Значителен принос в теорията и практиката на полета внася германският учен Ото Лилиентал. Между 1891 и 1896 той проектира, построява и облита няколко планера. На 17 декември 1903 се извършва първият успешен полет на самолет от американските механици Братя Райт с двигател с вътрешно горене, работещ с авиогориво. Терминът „космонавтика“ въвежда Г. Е. Лангемак. Началото на практическото усвояване на космоса е поставено на 4 октомври 1957 г. със старта на първия изкуствен спътник на Земята (ИСЗ) в Съветския съюз. Начало на пилотираната космонавтика става полетът на съветския космонавт Юрий Гагарин на 12 април 1961 г.
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram