Популяризират в Европа инициативата за Бузлуджа

Ds olil

На 23 април 2021 (петък) ЮНЕСКО организира европейски уебинар за младежта и културното наследство с участието на млади професионалисти, студенти и ентусиасти от Европа и света. Една от двете успешни и вдъхновяващи истории, които ще бъдат презентирани, е инициативата за Бузлуджа, представена от архитект Дора Иванова. Уебинарът се провежда във връзка с резултатите от първия по рода си “Форум за млади професионалисти в културното наследство”, организиран от ЮНЕСКО през 2019 г., който събра 28 млади професионалисти от ЕС. Уебинарът ще се проведе на английски език от 15:00 до 16:30 ч. българско време и е отворен за всеки, който има регистрация.

Фондация „Проект Бузлуджа“ е основана през 2015г. от арх. Дора Иванова с цел опазване на паметника Бузлуджа. Благодарение на постоянството в тази кауза през 2018г. паметникът беше признат от най-голямата европейска организация за културно наследство „Европа Ностра“ за един от 7-те най-застрашени културни обекта в Европа. През 2019г. паметникът получи финансиране от 185 000 долара от фондация Гети с цел изготвяне на План за опазване и управление като партньорите по проекта са „Проект Бузлуджа“, ИКОМОС, УАСГ и ТУ Мюнхен.

През 2020 г. в рамките на проекта “Спешни мерки за стабилизиране на мозайките на Бузлуджа”, финансиран от фондация Гети, беше изграден защитен навес над най-застрашените мозайки в паметника – тези от вътрешността. За опазване на тези от външния кръг обаче са необходими общо 64 000 лева, съобщават от фондацията. Тече кампания по събиране на средства за довършителните дейности.

Паметникът Бузлуджа е една от най-емблематичните и значими сгради на следвоенния модернизъм в България и в Европа. Построен е през 1981 г. и изоставен през 90-те, тъй като представлява предишния социалистически период.
Монументът е уникална сграда и искаме да я запазим като място за изкуство, образование, събития и туризъм. Нашата цел е да я съхраним възможно най-автентична, но да спрем разрушителните процеси, да я консолидираме и обезопасим, така че да бъде отворена за посетители, заявяват от Проект „Бузлуджа“.

Последвайте ни и в Телеграм