Общ устройствен план на Долината на тракийските царе

Архитектите проф. Александър Александров, доц. Малвина Русева и проф. Светлана Александрова и археологът доц. д-р Георги Нихризов представиха пред журналисти извършената работа до този момент и връзката между изработването на Общия устройствен план на Долината на тракийските царе и археологическите проучвания за съставяне на археологическа карта на Казанлъшката котловина. „Нашата задача е да подредим територията и обектите в Долината на тракийските царе, да изявим потенциала на Долината и да я обвържем със съвременното развитие на този край. Идеята е да се систематизират връзките между отделните обекти, да се направи по-ефективна тази територия и тя да бъде посещавана от туристи. ОУП на Долината на тракийските царе има връзка с ОУП на Казанлък и на общината“, заяви ръководителят на екипа проф. Александров.
Доц. Георги Нихризов изрази своята благодарност , че в екипа за изготвяне на ОУП на Долината на тракийските царе участва и археолог, тъй като без това присъствие не би могло да бъде представено тракийското наследство. Той припомни, че дейностите по археологическото проучване в района под негово ръководство стартираха през 2009г по нова метода за България, като в първите две години екипът бе международен. През 2015 година предстои подновяване работата на този екип отново с международно участие. Нихризов припомни също, че една от задачите на този екип е да бъдат открити и други центрове, освен Севтополис, които имат връзка с паметниците в Долината на царете. И в тази връзка сериозен е приносът към археологическата карта на България с откритията от ранна праистория до Възраждането. Започвайки работа експедицията на доц. Нихризов те са били 90 , а сега са над 600. Също като задача на този екип изтъкнатият учен изтъкна социализацията и съвременното ползване на паметниците, както и недопускането да бъдат по някакъв начин нарушени неоткритите още обекти.
След като ОУП на Долината е готов, Общината ще разполага с добре проучен и регламентиран план, ще е ясно всеки един поземлен имот какъв режим ще има , като ще бъде съхранено културно-историческото наследство и естественият природен ландшафт, поясни арх. Светлана Александрова .
Доц. Малвина Русева изрази убеждението си, че ако това богатство в Долината се експонира както е по света и е исторически достоверно, то непременно ще има успех .
Изготвянето на ОУП на Долината на тракийските царе се реализира със средства в размер на 300 хиляди лв, част от парите 1 млн лв. отпуснати целево от Министерството на куртурата. Друга част от тази целева субсидия ще бъдат използвани за социализацията на другите три гробници Хелвеция, Грифони и Оструша, по тази задача вече работят други екипи.

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram