Картини, фотографии и съвременни инсталации изпълниха фоайетата на Регионална библиотека „Захарий Княжески“ – Стара Загора. Те са дело на второкурсниците от специалността „Педагогика на обучението по изобразително изкуство и графичен дизайн“, с помощта на техните преподаватели доц. Ани Златева, гл. ас. д-р Катя Тинева – Гюрковска , асистент Петър Петров, асистент Атанаска Янева. Експозицията показва плода на техния труд и творческо израстване по време на обучението си и именно това послание носи името на изложбата „Съзряване. Процеси“
Книгата е поставена като част от акцентите на експонираните произведения на изкуството, сред платна и послание „Изкуството да се чете и пише, не е само част от човешката цивилизация – то е основа на цивилизацията“.
Мултимедийна проекция показваща света на съвременните визуални изкуства спираше погледите на посетителите, за да станат част два взаимосвързани символа – дървото и пеперудата, изобразени като метафора на образованието.
Различни гледни точки и техники, събрани по един естетичен и красив начин в изложба е повод за гордост за преподавателите на студентите сподели доц. Златева: „За една година студентите от „Педагогика на обучението по изобразително изкуство и графичен дизайн“ много израснаха, затова и така нарекохме изложбата „Съзряване. Процеси“, защото съзряването преминава през много процеси – единият е академичното рисуване, но вече то е част от технологиите, изкуството все повече се свързва с технологиите, както всяка друга област. Това, което студентите представят, са техни учебни работи през съвременните мултимедийни възможности, които компютрите предоставят. Изложбата премина през няколко трансформации от първоначалния и замисъл, тъй като събитията, за които я подготвихме, отпаднаха заради пандемичната обстановка. В нея са включени фотографии, рисунки, колажи, мултимедийни анимации и презентации.“
Гл. ас. д-р Катя Тинева – Гюрковска обясни, че студентите не се конкурират, а си помагат и подкрепят, за да стигнат до замисъла на цялата експозиция и кураторство: „Темата образование е основна за изложбата и обединява всички различни гледни точки на студентите и техния начин на разбиране. Когато завършихме изложбата, те споделиха с мен, че е много особен пътят на трансформация и на първоначалната идея през етапите на тази идея и конципирането и, защото крайният продукт не винаги отговаря на това, което са си представяли и искали, но един творец трябва да бъде гъвкав и да адаптира работата си така, че да се получи реален визуален продукт, който да бъде изключително въздействащ. С това те натрупаха опит. Взаимната ни работа беше почти денонощна, студентите имаха нужда някой да повярва в тях. Те имат изключителен талант, който разгърнаха и ще усъвършенстват още с нашата подкрепа. Хубаво е, че работят заедно и се допълват, подкрепят и помагат.“
Гост на откриването на изложбата беше заместник-ректорът по учебната дейност доц. Нели Грозева, която поздрави, както преподавателите, така и студентите от името на цялото ректорско ръководство: „Много се вълнувам, като видя успеха и напредъка на студентите. Вие много бързо сте съзрели и с нетърпение очаквам да видя какво ще сътворите след още три семестъра. Успех желая на Вас, на Вашите преподаватели и на всички, които са избрали специалност „Педагогика на обучението по изобразително изкуство и графичен дизайн“ . Радвам се, че така бързо се развивате.“
Изложбата ще радва читателите и гостите на библиотека до 11-ти октомври, включително.
Последвайте ни и в Телеграм