Истината излезе: Казанлък от три години върви към фалит

Ds olil

Казанлък в ТОП 3 на общините, които харчат повече отколкото получават.

 Об съвет трабва да гласува спешно оздравителен финансов план

Повече от половината от общините у нас са натрупали близо 200 млн. лева просрочени задължения, показва анализ на финансовото министерство.

156 общини са приключили на минус миналата година, а осем от тях в продължение на три последователни години харчат повече отколкото получават. Сред тях са Враца, Ловеч и Казанлък. Несебър води класацията с минус 25 милиона лева в края на 2015 година.

36 от общините имат значително влошени показатели и могат да поискат помощ от държавата.

За целта общинските съвети трябва да гласуват план с мерки за финансово оздравяване.

Сливен е общината с най-много просрочени задължения и е пред фалит. От екипа на кмета обясняват, че става въпрос за заварено положение. Пред спиране били тока, осветлението в града и сметосъбирането. Затова спешно теглят 25 млн. лева заем. Заради старите дългове обаче работата на детски градини и ясли е под въпрос. „Реално според мен на този етап са застрашени, понеже дължим 1 млн. лв. на фирмите за хранителни продукти за детските градини, които няма как от собствени приходи на този етап да набавим”, обяснява Румен Иванов, заместник-кмет на Община Сливен.

За да избегне фалита, община Сливен трябва спешно да разработи оздравителен план. Враца също има проблеми, макар и по-малко. За три години дупката в бюджета е станала двойна. А едно от перата, за които все няма пари, са потъналите в дупки улици. По някои от тях е минал водният цикъл с осигурено еврофинансиране, но асфалтирането се бави с години. „Просто във Враца няма откъде вече да се минава, трябва да раздават хеликоптери”, категоричен е живеещият в града Андриян Димитров. Друг жител споделя, че много често му се иска да слезе от колата и да ходи пеш.

Повече разходи, отколкото реално могат да си позволят правят и големи общини катоСмолян, Велинград, Кърджали и други. „Говорим за масов проблем 125 общини имат по-ниска събираемост от средното, т.е. не си събират данъците. И трябва да се търси системно решение, не можем да считаме, че ще се оправи от само себе си”, посочва икономистът Георги Ангелов. За част от общините дупката в бюджета се отваря от лошо планиране на съфинансирането по европроекти или от корекции по тях.

Със забавени плащания по оперативна програма околна среда от общината в Несебър обясниха и дупката в бюджета си. Според анализа на финансовото министерство 36 от общо 265 общини имат значително влошени показатели и трябва да разработят план за реформи. Срещу оздравителния план те ще могат да получат и временен безлихвен заем от държавата за да избегнат фалита – както Гърция получава заеми на траншове от МВФ.

Източник: БТВ

http://btvnovinite.bg/article/bulgaria/regionalni-novini/nad-polovinata-obshtini-s-finansovi-zadalzhenija.html

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram