„Джазът е моята музика, преди 5-6 години започнах да снимам портретно участниците във всички джаз фестивали, оформи се доста голяма колекция – документална поредица, характерна с близкия план на репортажните снимки, без фотошоп, снимани от сцената. Тази моя колекция след време ще предоставя на хората, които се занимават с джаз история. Моята мисия е да фотодокументирам джаз фестивалите у нас“, сподели Константин Зайков на откриването на изложбата му „Джаз портрети“ в Музея на Фотографията Казанлък миналия петък, която включва близо 50 портрета от колекцията му. За втори път Зайков реди изложба в Града на розите, през м.г. беше дебютът му, пак в рамките на Джаз фест Казанлък. Тазгодишната е посветена на 50 години джаз у нас.
Зайков е фотограф и пътешественик, Удостоен е със званието „Отличен Артист на Европейската асоциация на изящната фотография“ и „Опитен фотограф на Американската фотографска асоциация“. Известен като BG Jazz Photo. Негови творби са експонирани в над 80 държави по света. Притежава множество международни фотографски отличия и награди.
Константин Зайков живее в Ямбол, където между 3 и 5 март 1974 г. се провежда първия у нас джаз фест в ресторант „Златен рог“ с участието на една чехословашка , една полска група, култовия бенд „Бели, зелени, червени“ и Оркестър „София“. По-касно фестивалът е забранен и преместен в Сопот.
Голямата амбиция на Зайков и съмишлениците му е да възстановят догодина през март джаз фестивала в Ямбол и да отбележат 50 години от първата джаз среща в историята на България.
Последвайте ни и в Телеграм