Архангеловата задушница е една от трите най-големи задушници и последната през годината. Отбелязва се в първата събота преди Архангеловден – защото събота е отредена за ден на покойниците. Във всеки православен храм на Архангелова задушница се прави Обща панихида за починалите, молим се за душите на мъртвите и палим свещ.
На задушница посещаваме гробовете на нашите близки. Почистваме ги, прекадяваме с тамян и украсяваме с цветя. Най-възрастната жена прелива гроба с червено вино.
Свещта, която палим, е символ на нашата вяра, а пламъкът напомня за безсмъртието на душите. Тамянът символизира чистата молитва, цветята – добродетелите на починалия.
Както при другите задушници, така и при Архангеловата, наречена още Голяма задушница, се правят общи трапези. Поставят се седем различни ястия, между които любими на починалия, за да „чуят“ благослова на мъртвите в настъпващите коледни пости. Първата хапка се слага на земята. Първата глътка вино се изсипва на земята с думите „Бог да прости“. Приготвят се и така наречените раздавки. Раздават се на близки, съседи и роднини, дошли на гроба на починалия, а също и на други хора около съседните гробове, за да си спомнят за нашите близки покойници. Традиционно в раздавките присъстват виното, вареното жито, питката или хлябът, пилешко или агнешко месо, дребни сладки, кекс, ябълки и други плодове. Житото символизира възкресението, хлябът и виното – Христовата жертва за нас.
На Архангелова задушница се отдава и вечна признателност на офицерите и войниците, загинали за България.
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram