Експерт от Казанлък: 30 % от лавандуловото масло ще остане непродадено

Растението безсмъртниче е новият хит сред етерично-маслените култури
Казанлъчанинът Ридван Иляз е сред тези земеделски производители у нас, които са успели да затворят цикъла – те произвеждат лечебни растения, преработват ги и търгуват извлечените етерични масла на световните борси. Иляз се занимава с билки от 2004 година, днес той изнася масла от етерично-маслени растения в десет страни – Франция, Германия, САЩ и други.

В околностите на Казанлък, в село Гъбарево, Ридван Иляз отглежда и обработва насаждения с маслодайна роза /120 дка./, лавандула/ 100 дка./, лайка /150 дка./ и маточина /50 дка./. Също така той изкупува етерично-маслени растения, преработва ги в масла, които продава в чужбина. Тази година той планира да засее и 10 декара с безсмъртниче, разказа Ридван Иляз.

Безсмъртничето е известно още като каменно цвете, жълт смил, сухо цвете, неувяхка. В миналото тази билка е използвана да лекува шап, затова я наричат още шапова билка.
Според специалистите безсмъртничето се характеризира с изключителни лечебни свойства и днес се използва много във фармацевтичната и парфюмерийната промишленост. По думите на Ридван Иляз безсмъртничето е новият хит сред етерично-маслените култури и маслата, добити от тях.

Според експертите от 650 кг. зелена маса се произвежда един килограм масло, а 1кг масло от безсмъртниче се търгува на световните пазари за 1500 -1800 евро.
Ридван Иляз смята, че тази година ще има добър пазар за маточина, имуртела, роза. Има търсене и на резене за горчица, отбеляза той.

Заради повишеното отглеждане на лавандула в нашата страна тази година, според Иляз, първо ще бъде изкупено качественото масло и биомаслото. Около 30 процента от лавандуловото масло ще остане непродадено, коментира експертът.

Заради географското си положение и климат нашата страна е изключително богата на билково разнообразие. Билковите ресурси на България могат да бъдат поминък за голяма част от населението, коментират експертите от фондация „Информация и природозащита“.

Според тях при правилно оползотворяване на лечебните растения, една трета от народа ни би могъл да се прехранва от това богатство.

Експертите са на мнение, че възможностите за извличане на икономически ползи от ресурсите от лечебни растения са разнообразни.

Освен събирането на билкови суровини, извличането на лечебната сила на растенията чрез преработка и производството на крайни продукти със съдържание на билкови екстракти, България може да бъде и успешна дестинация за специализирани туристически и кулинарни услуги, свързани с билките, посочват експертите на фондацията.

Народните ни традиции и запазената българска природа са отлични предпоставки за развитие на билкови продукти и услуги, които да осигуряват поминък на местните общности и да създават интерес към България като основна билкова дестинация, смятат от фондация „Информация и природозащита”.
БЛИЦ

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram