Д-р Тотев: Липсата на кадри прави невъзможно сформирането на ТЕЛК в общинските болници

Ds olil

ТЕЛК комисиите да издават решения на хората с увреждания без да изискват клиничен преглед и като се основават на наличната медицинска документация и информацията в Националната здравно-информационна система. Това да бъде основното правило за работата на комисиите, предлагат от Министерството на здравеопазването с проект на нормативни промени. Предвижда се броят на тези комисии да се увеличи повече от двойно, а в състава им да участват и лекари, които ръководят структури в дадено лечебно заведение.

Към момента експертните комисии определят намалена работоспособност само по документи в определени случаи, а основното правило е да се изисква съответният човек да мине през клиничен преглед. За да се намали забавянето при издаването на решения, се предлага разпределението на заявленията да става на случаен принцип на територията на цялата страна, а правилото за разглеждане на документи по адреса на човека да се запази само за хората в тежко състояние, за които се налага медицински преглед.

Предвижда се сегашните 70 комисии да бъдат над два пъти повече, като бъдат създадени такива във всички държавни и общински многопрофилни болници и онкологични центрове, а в университетските да има поне по 2 комисии. Предлага се при обжалване пред НЕЛК, тази комисия да връща случая на ТЕЛК само веднъж, а при ново обжалване да го решава по същество.

Предложението на Министерството на здравеопазването за увеличаване броя на ТЕЛК -комисиите от 70 на 157 на този етап е неосъществимо поради липсата на кадри, смята председателят на Сдружението на общинските болници в България д-р Неделчо Тотев. Той предупреди, че ако идеята бъде приложена на практика, работата на общинските болници ще бъде затруднена. 

Радио Стара Загора

Последвайте ни и в Телеграм