1993 – „Вис виталис“ излъчи интервю с директорката на ДГ „Буратино“ на територията на „Арсенал“ – г-жа Даракчиева, по повод 60 години от създаването на детското заведение. Даракчиева отправи специални благодарности към ръководството на предприятието, което 6 десетилетия е полагало грижи за децата и базата на детската градина.
1997 – Специален кът, представящ Казанлък и неговия Празник на розата, бе открит в гр. Фукуяма, Япония, по време на традиционния празник на розата там.
1998 – За първи път за конкурса „Царица Роза“ в Казанлък не бяха пуснати традиционните покани за официалните лица. Билет на стойност 10 хиляди /стари/ лева си закупи всеки от зрителите на спектакъла.
2000 – Кристина Мухтарова стана Царица Роза,2000. Тя бе избрана не от жури, а от публиката.
2001 – С три първи награди за изпълнение на пиано се завърнаха от Първия национален конкурс „Музикални надежди“ в Добрич Петя Ставрева, Таня Пейчинова и Емануил Пенев от ШИ „Емануил Манолов“ в Казанлък с преподавател Елена Юлиянова.
2001 – Казанлъшкият колоездач Георги Коев, състезаващ се за клуб „Бургас“, стана крайният победител в 25-я Международен турнир по колоездене на писта в София.
2003 – В Павелбанско започна розоберът. Розовите насаждения бяха на площ от 300 дка.
2003 – По радио „Вис виталис“, с емоционален разказ на Стойко Стойков, бе представена историята на песента „Велик е нашият войник“.
2006 – В Казанлък бе открито единственото в региона атракционно заведение „Българан“. Заведението е разположено на площ от 6 декара на четири нива и към момента бе най-голямото атракционно заведение в България. Разполага с няколко открити сцени. На територията на „Българан“ са показани всички елементи от бита на българина в регион Казанлък.
2006 – Третокласникът от ОУ „Пайсий Хилендарски“ Александър Колаиванов стана лауреат на 44-я национален рецитал-конкурс за изпълнение на Ботева възрожденска поезия и проза, състоял се във Враца. Другият участник в конкурса от Казанлък бе Гергана Тотева от 11 клас на ПГ по пластични изкуства „Акад. Дечко Узунов“. И двамата бяха представители на групата за художествено слово „Конференс“ при Младежкия общински център в Казанлък.
2009 – В този ден бе представена книгата „Певческата слава на Казанлък“. Авторът й – Цвятко Цветков, бивш зам.-кмет по културата, бе събирал материал и работил по нея 3 години. Книгата обхваща сравнения за хоровото пеене още от древните траки и след Освобождението. Основният акцент са годините след 1945-та, когато след намесата на акад. Петко Стайнов, хоровото дело в Казанлък става изключително масово. Цветков проследява творческия път на различните диригенти и хорови школи в Казанлък, награди и участия в национални и международни конкурси.
2010 – Музика на Петко Стайнов звуча в този ден в САЩ – в Карнеги хол, зала „Уайл“, в Ню Йорк и в Кенеди център – сцена „Милениум“ във Вашингтон. Концертите, посветени на именития композитор, бяха организирани от фондация „Св. Св. Кирил и Методий“ и фондация „Петко Груев Стайнов“ по идея на внучката на маестрото Изабел Стайнов-Уилкокс.
2013 – По време на прием в българското посолство в Берн, Швейцария, по покана на посланик д-р Меглена Плугчиева, град Казанлък бе официално представен пред дипломати и чуждестранни гости. В представянето бе включена демонстрация на продукти от роза от „Томи-шоу козметикс“, а Надя Тончева плени гостите с изпълнения на български песни. Гостите имаха възможност да опитат и традиционна българска кухня. Делегацията, в която бе включен и журналистът от „Вис виталис“ Георги Манев, бе водена от кмета Галина Стоянова.
2013 – В с. Долно Изворово официално бе открита църквата „Св. вмчк. Георги Победоносец“. Старозагорският митрополит Галактион подари на храма частица от мощите на Св. вмчк. Яков Персийски. Строежът на църквата продължи 14 години, негов идеен двигател бе кметът Ферид Бекиров. Мюсюлмани и християни в това село живеят в сговор и приятелство.
2015 – В гр. Мъглиж бяха отбелязани 25 години от основаването на Синдиката на българските учители в община Мъглиж.
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram