ГМ Красимир Русев в Топ 10 на щвейцарски турнир

В началото  на юни ГМ Красимир Русев направи успешни турнири в Западна Европа. Първият, който спечели бе турнирът „Уитсън Гранд Мастърс 2014“ в Копенхаген, Дания с участието на 44-ма шахматисти. В най-престижната и силна група на турнира в датската столица водач в стартовия рейтинг с ЕЛО 2540 бе казанлъшкият гросмайстор Красимир Русев. Сред 10 участника от 6 държави Русев завоюва 6,5 т. без загуба, след 4 победи и 5 ремита.

Веднага след финала на датския турнир,на 9 юни Русев започна участие в Трети швейцарски турнир по ускорен шах „Мастърс“ – „Пфаффикон“ в Цюрих, с награден фонд от 25 000 щвейцарски франка. Със 6,5 точки, след пет победи, три ремита и само една загуба казанлъшкият шахматист е в Топ 10 на турнира, с точките на петия. По- слабите допълнителни показатели го изпратиха на 10-то място от 107 участника от 20 държави. Сред тях 38 със звания в шахматната игра.

ГМ Красимир Русев стартира под номер 14 с ЕЛО 2540. Единствената загуба за него бе от бившия световен шампион руснакът Рустем Касимджаков, който стана втори в турнира. Краси направи реми с германеца Найдич, №20 в световната ранглиста при шахматистите.

Само след дни по всяко вероятност казанлъшкият шахматист ще запише участие във „Варна Оупън“от 19 до 27 юни в курорта Св. Св. Константин и Елена. На 100 % е сигурно участието му в предстоящата през август шахматна олимпиада в Норвегия /1 до 15.08.2014 г./ Преди това гросмайсторът ще участва в шахматен турнир на о. Корсика от 13 до 17 юли.