Георги Гьоков:  Прокуратурата да провери злоупотребата с евросредства на служебния кабинет

Очакваме от прокуратурата честно разследване и да обяви правомерно ли са похарчени парите на българските граждани

„Планът за възстановяване и устойчивост е приет окончателно от българското правителство на 7 април, а от Европейската комисия е одобрен на 4 май. Този проект за развитие на социалната икономика e изработен не само от мен като министър, но и назад от предходните правителства е работено по този законопроект. Проектът е прекрасен и ние сме си свършили работата.” Това заяви народният представител от „БСП за България“ Георги Гьоков в ефира на bTV в отговор на обвиненията на служебния министър Лазар Лазаров, че последният редовен кабинет е забавил проекта за развитие на социалната икономика по този план.  

„Получаваме сигнали за съмнителна сделка точно по този проект – сигнали от граждани, от наши структури – анонимни, подписани“, каза депутатът от левицата и показа в ефир обяви за имот в Габрово, който е закупен по този проект.

„Първият въпрос е, защо министерството купува имоти, а не търси държавни или общински имоти, които ще излязат на държавата безплатно, няма да се плаща с тези пари по Плана за възстановяване и устойчивост, а тези пари, които са предназначени за социалната икономика, ще отидат в подкрепа на социалните предприятия“, попита социалистът.

„Аз като министър съм предприел действия, има и следи за това – изпратени са писма до областни управители, до кметства на общини за сгради. Има отрицателни отговори, но има и положителни. Последните разговори, които водех като министър на труда и социалната политика по този проект, са с бившите областни управители на Габрово и на Бургас“, обясни той и допълни: „В Габрово бяхме намерили помещения – едното готово, другото щеше да се освободи след известно време, проектът позволява първото помещение, което е за офис, да се оборудва и малко по-късно в процеса да се открие“.

„Сега се обявява без обществена поръчка“, каза Гьоков  и допълни, че когато се харчат милиони, трябва най-малкото да се направи обществена поръчка, а не да се правят преки договаряния, от които не са ясни параметрите на обявата, не е ясно кой класира офертите, как се уведомяват хората или тези, които искат да си продадат обектите.

Той даде пример с обява от 31 октомври, която е предоставена на социалистите като сигнал от граждани от Габрово, в която се посочва че се продава магазин за 168 хил. евро – или по 600 евро на кв. м.  „В същото време, следващата обява е от 15 декември, точно когато излиза решението на МС – тази обява вече е с цена 252 хил. евро. Това се случва в същия ден на обявлението на приемането на решението на МС за закупуване на тези сгради. Цената се вдига с 50%. Разбирам, че цената на имотите се вдигат, но 50% за един-два месеца е малко сложно да се обясни“, коментира народният представител от левицата.

„Наред с помещението в Габрово, за което сме получили сигнали, има продадени такива имоти в Бургас и в Пловдив – на обща стойност в порядъка на 2 млн. и 300 хиляди”, посочи още той.

Социалистът изрази съмнението си, че има нередности в сделката за покупка на различни имоти, която е сключена от министъра на труда и социалната политика Лазар Лазаров, възложена му с решение на МС от 15 декември миналата година. „БСП не е обвинител, не сме прокуратура, не сме обществен орган – но поставяме съмнението на гражданите и нашето съмнение, че има корупционен елемент. Предали сме цялата информация на прокуратурата, за да направи разследването“, каза той и призова прокуратурата да направи необходимите проверки и да обяви на българските граждани как се харчат парите по европейски проекти.

„Проектът е прекрасен, той е в подкрепа на българските социални предприятия, правен е с тяхно участие, с участието на Националната асоциация за социална отговорност и други НПО-та в тази сфера – и сме го направили така, че да бъде в тяхна подкрепа и те го очакват. Когато част от парите, които могат да отидат в тяхна подкрепа, се отклоняват по този начин в съмнителни сделки, работа на всеки депутат, на всеки обикновен гражданин, който научи за такива престъпни намерения или намерения за измама, е да сигнализира органите. В случая ние сезираме прокуратурата“, категоричен бе социалистът.

„Очакваме от прокуратурата честно разследване и да обяви правомерно ли са похарчени парите на българските граждани, защото тези пари въпреки че са европейски, те са на всички българи“, допълни той.

Георги Гьоков заяви, че БСП ще настоява за промени в Кодекса на труда. „Тези 850 лв. излязоха за миналата година, ако беше представен бюджета – те са 50% от средната работна заплата за месеца преди определянето на минималната работна заплата на базата на средната заплата. Чувам, че синдикатите вече говорят за 1000 лв. минимална работна заплата“, посочи той.

„Ние ще разгледаме механизма, с който ще накараме всяко следващо правителство  без политически благоговения – „Вижте, аз ви вдигам минималната работна заплата“, да е ясно, че по Кодекса на труда следва минималната работна заплата да бъде такава. 50% от средната работна заплата, 12 месеца преди определянето – това говорихме със синдикатите.

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram