След 5 годишна реставрация репликата на венеца на Севт, открит в могилата Голяма Косматка, която бе част от монумента в градската градина „Искра“ е върнат отново на мястото му.
С поставянето му на практика монументът придобива същинския си блясък, такъв, какъвто имаше при откриването му преди повече от 12 години.
За добрата визия на монумента допринася сега и елегантното декоративно осветление под него, което дава и цялостната визия на паметната пластика, създадена , за да отбележи подобаващо членството на България в Европейския съюз.
Връщането на блясъка на монумента е част от реконструкцията и обновлението на градската градина на Казанлък, което се извършва със средства от местния бюджет.
Макар и все още незавършена, с новия си вид и доброто си осветление вечер, тя е все по- предпочитано място за млади хора от града и района.
И днес на територията на градината продължават различните облагородителни дейности, като се създава и специален каменен фонтан-кашпа.
Сред камъните там ПРЕС ТВ откри и паметния камък, положен през 2005 година при засаждането на две от общо дарените 14 японски вишни, като един от първите символи в града на розите на приятелството между Казанлък и Япония.
През 2005 година Асоциацията на цъфтежа на японските вишни – „ИКУО-КАЙ“ дари на Казанлък 14 дръвчета японски вишни.
Специално за церемонията в Казанлък тогава дойде новият японски посланик в България Н. Пр. Коичиро Фукуи и съпругата му – Фумие.
Заедно с кмета на града тогава инж. Стефан Дамянов те засадиха първите дръвчета, като между тях бе положен и този голям камък.
Екзотичните японски вишни, които в новия облик на градината ги няма, бяха от сорта Сакура.
Пред журналисти тогавашния началник на градското озеленяване Николай Чалъков каза, че те не дават плодове и растат на височина до 3 метра, но ще цъфнат още същото лято.
В плановете на Асоциацията на цъфтежа на японските вишни и на Общината тогава бе на различни места в Казанлък да бъдат засадени общо 60 такива дръвчета.
Общинарите и японските им приятели имаха идея на тях да се радват посетителите на местните православни храмове, парк „Розариум“, ЛХМ „Чудомир“ и около обновения градски площад, след приключване на неговия ремонт.
Част от посадените тогава 14 японски вишни могат да бъдат видени на други места в Казанлък, за разлика от първите две, които ги няма.
Тогава , при гостуването си в Казанлък японският посланик нарече „великолепна“ идеята за превръщането на парк „Розариум“ в Казанлък в национален парк на розата.
На снимката: цвят от японските вишни сорт Сакура
Монумента на ЕВропа в градината „Искра“ в Казанлък,
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram