С решение от 9-ти януари Върховният административен съд на Република България не уважи и отхвърли жалбите на Сдружение „ВВФ – Световен фонд за дивата природа, Дунавско – Карпатска програма България“, Николай Цветанов, Росен Димов и Петър Петров, които държаха в неизвестност бъдещето на проекта на обходния път на Габрово, с тунел под връх Шипка.
Искането за отмяна на решението на министъра на околната среда и водите по оценката на въздействие върху околната среда (ОВОС) като незаконосъобразно не бе уважено от Върховната прокуратура. Съдът намира жалбите за процесуално допустими като подадени в срок и от активно легитимирани лица, но разгледани по същество те се явяват неоснователни. Решението на съда подлежи на обжалване в 14-дневен срок.
Проектът за тунел под Шипка е приоритетен пред страната ни през следващия програмен период и е един от малкото обекти в България, по които се изпълняват дейности по Оперативна програма „Транспорт“, в частта пътно строителство. Голямата част от другите обекти, свързани с пътната инфраструктура, в момента нямат пълна документация и проектна готовност да бъдат стартирани.
Областният управител Николай Григоров не скри своето удовлетворение по повод дългоочакваното решение на Върховния административен съд. За пореден път Григоров подчерта, че уважава неправителствените организации и работата им, но това е било правилното решение.
„Всичко сега е в ръцете на изпълнителната власт по реализирането на проекта. Имаме подкрепата на Правителството, знаете, че въпреки въпросителните около финансирането и обжалването на трасето на обхода на Габрово от екологични организации Агенция „Пътна инфраструктура“ започна подготовката на следващия етап от проекта – тунела под връх Шипка и обяви обществена поръчка за изработване на идеен проект на тунела в края на миналата година, т.е. нещата продължават да се случват“ – коментира още областният управител.
Искането за отмяна на решението по ОВОС като незаконосъобразно е отхвърлено от Върховния административен съд, тъй като не са установени съществени процесуални нарушения.
Вследствие експертизите на вещи лица, съдът не установява посочените от жалбоподателите твърдения за неизграждането на спомагателни пътища в Доклада по ОВОС; относно неописаното действащо свлачище, както и намалените сервитути между жилищните сгради и трасето съдът приема, че констатираните неточности в разстоянията в Доклада по ОВОС не водят до извод за допуснати грешки.
Още повече, че за засегнатите територии е предвидено изграждането на шумоизолиращи съоръжения; относно липсата на оценка в Доклада по ОВОС за комулативния ефект на трасето върху яз.Нейковци, както и за засягането на местообитанието на някои дървесни видове е установено, че наистина липсва оценка за засягане на това местообитание, но то не е естествено, а е вследствие на човешка намеса в резултат от сеч за и изграждане на ел. далекопроводи.
Относно разстоянието до яз.Нейковци, то е над 20км. и не може да се очаква комулиране на отрицателни въздействия. Не са били предоставени и други доказателства, които да опровергаят изложената в доклада аргументация за отхвърлянето на алтернативните варианти.
В Решението на ВАС се посочва още, че неподкрепени с доказателства са и останалите възражения от жалбоподателите./Габрово
Последвайте ни и в Телеграм