Днес, 30 март, е Световен ден апитерапията („апис“-пчела,“терапия“ – лечение) – лечение с пчелни продукти: мед, цветен прашец, пчелно млечице, прополис, восък, пчелна отрова.
Ценното качество на тези продукти е в това, че те са внесени в пчелния кошер направо от растенията и са преработени и съхранени при 35°С, без консерванти и термична обработка. По такъв начин те най-добре запазват всички хранителни и лечебни качества на растенията (билките), от които са добити.
Днес в много страни пчелните продукти са заели почетно място в медицинската промишленост, особено в диетичното хранене. В най-големите руски градове, например, към лечебните заведения с голям успех функционират кабинети за апитерапия. Често в тях се лекуват пациенти, при които конвенционалните методи на лечение са се оказали безрезултатни. В много научно-изследователски центрове се извършва клинично изпитване на нови методи в различни области на апитерапията.
Терапията с мед е прилагана още в Древен Египет, Гърция и Китай. Самият Хипократ припознал в отровата на пчелата лекарство за изцеление на артрит и други ставни заболявания. А Авицена пише: „Медът ободрява, възбужда апетита, подобрява храносмилането, възстановява паметта, изостря мисълта“.
Днес никой не се съмнява, че пчелните продукти са изцелители на много заболявания. Според вида на продукта, различните терапии са получили и различни названия: лечението с мед – медолечение, с прополис – прополисотерапия, с пчелен прашец – поленотерапия,
лечение с пчелна отрова – апитоксинотерапия, а с пчелно млечице – желе-роял-терапия.
Многочислени са заболяванията, които могат да се лекуват с мед и другите пчелни продукти. Те са полезни при различни стомашно-чревни, белодробни, чернодробни, бъбречни, сърдечно-съдови и неврологични заболявания, при възпаления на горните дихателни пътища, при анемия, алергии, кожни рани, изгаряния и т. н. и т. н.
Медът – този чудодеен еликсир, е високоенергиен продукт, който се усвоява лесно и изцяло от организма и е изключителен помощник за умствено или физически изтощени хора. Той има неограничена трайност, без да губи целебната си сила. Съхранява се на тъмно, прохладно и сухо място, най-добре в съдове от тъмно стъкло. Преките слънчеви лъчи са пагубни за меда.
Независимо от безценните му качества и препоръките на лекари и диетолози, българинът е на последно място в ЕС по консумация на мед – ок. 500 грама годишно на човек.
Последвайте ни и в Телеграм